PILNE: Paliwo w coraz gorszej sytuacji. Za miesiąc cena może zaskoczyć nawet największych optymistów

PILNE: Paliwo w coraz gorszej sytuacji. Za miesiąc cena może zaskoczyć nawet największych optymistów

diesel benzyna cena paliwa

Podaj dalej

Sytuacja jeżeli chodzi o paliwo przybiera coraz ciemniejszy scenariusz. I trudno już uznawać to dalej jako spekulacje, a bardziej jako coś co ma się wydarzyć lada chwila. Deficyt ropy na świecie po prostu uderzy we wszystkie kraje, powodów kolejne rekordowe podwyżki na stacjach paliw. Diesel i benzyna stanie się produktem cennym, niczym złoto.

Paliwo ma bardzo podrożeć

paliwo ceny diesel

Jak doliczył się i poinformował e-Petrol, na świecie każdego dnia na dzień dzisiejszy brakuje 5 mln baryłek ropy. A sytuacja może się jeszcze bardziej pogarszać względem tego, że Rosja świadomie obniża wydobycie, aby doprowadzić do wzrostu cen. To bardzo zła informacja względem tego, że popyt rośnie i uznaje się go za rekordowy. Niestety podaż za tym nie idzie, a więc paliwo zdrożeje.

A wszystko przez różnego rodzaju sytuacje, jakie toczą się na świecie. Chodzi o sankcje, wojny różnych krajów w różnych częściach świata, a także awarie infrastruktury, które odpowiadają za wydobycie. Efekt tego jest taki, że świat nie nadąża za ludźmi, przez co mamy do czynienia z deficytem. Różne kraje mają różne problemy.

Iran wydobywa obecnie mniej o około 33 procent ropy niż kiedyś. Kazachstan zmaga się z poważną awarią terminali, przez sztormy. W Libii wydobycie spadło o 300 tysięcy dziennie, inne kraje w Afryce także mają swoje problemy, przez co wydobycie jest mniejsze. A każde setka tysięcy mniej, jest już znacząco odczuwalna.

dodatek-na-paliwo
fot. freepik

W Polsce może być rekord ceny paliwa

Dziś gdyby ktoś przyjmował zakłady, czy w najbliższym czasie zostanie pobity rekord ceny za paliwo, kursy zapewne byłyby niskie. Prawdopodobieństwo tego jest bardzo duże, a więc nic dziwnego, że wszyscy coraz głośniej o tym mówią. Nie brakuje głosów w kontekście tego, aby kraje już reagowały w kwestii oszczędzania diesla czy benzyny.

Jeżeli nie zrobią tego wcześniej, później odbije się to na wszystkich. Pytanie tylko, co można rozumieć pod takim stwierdzeniem. Apeluje się m.in. o więcej pracy zdalnej, która pozwoli na zmniejszenie ruchu na drogach. Niestety nie wszyscy mają taką możliwość i jest to tylko kilka procent ludzi w każdym kraju. Mimo wszystko od czegoś trzeba zacząć i to na pewno dobry krok ku temu, aby oszczędzać paliwo.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.pl

Jednym z kolejnych kroków mogłyby być limity paliwa, ale to już mało demokratyczny krok. Ciężko uwierzyć w to, że któryś kraj się na to zdecyduje. Ale już wiele rzeczy w ostatnich latach, a bardziej miesiącach wydawało się dziwnych. Mimo to były one urzeczywistniane i wprowadzane w życie. Krótko mówiąc – nigdy nie wiadomo co przyniesie kolejny miesiąc, a nawet i tydzień.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News