PILNE: Paliwo otrzymało mocny bodziec, aby tanieć. Niższe koszty tankowania odczują wszyscy

PILNE: Paliwo otrzymało mocny bodziec, aby tanieć. Niższe koszty tankowania odczują wszyscy

paliwo-stacje paliw

Podaj dalej

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przekazała znakomite informacje, jeżeli chodzi o paliwo. Te otrzymało ogromny bodziec do tego, aby cena za diesel i benzynę w końcu zaczęła spadać na stacjach paliw. Uwolniono bowiem aż 120 milionów baryłek ropy z rezerw, aby powstrzymać braki które występują.

Paliwo znów potanieje

paliwo ceny diesel

Aż połowę z tej liczby zostaną uwolnione przez Stany Zjednoczone. Warto dodać, że Joe Biden wykonał już wcześniej krok w kierunku obniżenia cen za paliwa. Przez pół roku każdego dnia będzie uwalniane milion baryłek ropy z rezerw, aby zatrzymać rosnące ceny i inflacje. Teraz Amerykanie dorzucają kolejne 60 milionów baryłek w ramach współpracy z MAE.

Liczba ta jest bliska 10 procentom wszystkiego, co w swoich zapasach rezerw ma Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Łączna liczba baryłek ropy, która czeka na ”gorsze czasy” to 1,5 miliarda. Zapas zatem jest ogromny, jeżeli chodzi o sytuację w której trzeba będzie uwolniż rezerwy, aby ratować świat przed jeszcze większym kryzysem.

Na informację o wypuszczeniu na rynek dodatkowych 120 milionów baryłek od razu zareagowała giełda. W czwartek od rana cena za ropę utrzymuje się na poziomie około 102 dolarów. Bardzo prawdopodobne, że po raz pierwszy w tym miesiącu i po raz drugi od rozpoczęcia wojny, jej wartość spadnie poniżej 100 dolarów.

diesel paliwo cena
fot. freepik.pl

Jak to wpłynie na ceny paliw?

Po tej informacji jeszcze bardziej prawdopodobne wydaje się, że diesel będzie kosztował lada moment poniżej 7 złotych. Paliwo to już teraz na niektórych stacjach kosztuje nawet 7,10 zł/l. Niewiele zatem brakuje do tego, aby płacić mniej. Benzyna zbliży się natomiast do okolicy równych 6 złotych.

Oczywiście w tym wszystkim istotne jest to, jak zareagują polskie rafinerie. Te jak na razie utrzymują ogromną marżę, przez co paliwo tanieje, ale bardzo stopniowo. A mogłoby zdecydowanie szybciej, jednakże jak na razie nic nie wskazuje na to, aby dokonywano gwałtownych ruchów.

paliwo benzyna diesel
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News