PILNE: Paliwo ostatnio szybciej ubywa wszystkim Polakom z baku. Czym to jest spowodowane?

PILNE: Paliwo ostatnio szybciej ubywa wszystkim Polakom z baku. Czym to jest spowodowane?

benzyna paliwo stacja

Podaj dalej

Większość kierowców zauważyła już w ostatnich dniach, że paliwo szybciej znika im z baku niż wcześniej. Niestety to nie nasze ”widzi mi się”, lecz realny fakt, jaki ma miejsce. W ostatnich dniach samochody spalają znacznie więcej diesla czy benzyny, niż to miało miejsce w ostatnich miesiącach. Powód to nic innego, jak… dobra pogoda.

Paliwo ma większe spalanie

benzyna diesel paliwo
fot. freepik

Za większe zużycie paliwa odpowiada klimatyzacja, która w ostatnich dniach jest niezbędna. Z racji wysokich temperatur ustawiamy ją bardzo często na największą moc, a to sprawia, że paliwo zużywa się w większej ilości. Zależenie od jazdy może to być nawet ponad 2 litry na 100 kilometrów. A więc blisko 15 złotych za komfortowe przejechanie dość niewielkiej odległości.

Przy pełnym baku i częstych podróżach większe zużycie widać gołym okiem. Brakuje później ilości przejechanych kilometrów na wyświetlaczu i… samych kilometrów. Trzeba częściej odwiedzać stacje paliw, a samo podróżowanie staje się niestety droższe. Niestety ciężko z tym walczyć, bo bez włączonej klimatyzacji ciężko ujechać większą odległość.

Upały zatem nie sprzyjają ostatnio kierowcom. Nie dość, że muszą płacić dużo za paliwo to muszą je tankować częściej. Warto zatem rozważnie korzystać obecnie z klimatyzacji i w miarę możliwości ustawiać ją tak, aby nie była źródłem dużego poboru diesla czy benzyny. Zwłaszcza, że przed nami coraz wyższe ceny paliw według analityków i ekspertów. Kryzys ma nadejść w wakacje.

diesel hurt cena paliwo
fot. freepik

Rozsądek najważniejszy

Klimatyzacja to niewątpliwie ogromny atut i współcześnie wręcz podstawowe wyposażenie w każdym samochodzie. Trudno mówić tutaj o jakiś wadach, skoro zaleta jest tak ogromna, a cała reszta to po prostu obowiązek. Dlatego też warto pamiętać o odgrzybieniu jej na czas, a także o prawidłowym użytkowaniu. Przed dojazdem do miejsca docelowego warto podnosić temperaturę, aby nie doznać ”szoku termicznego”.

A fakt, że paliwo ma większe zużycie to niestety urok posiadania klimatyzacji. Trzeba pogodzić się z tym, że miesięczne trzeba dołożyć więcej pieniędzy, aby jeździć komfortowo. Otwarte okna niestety niewiele dają, jeżeli temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza i jest tylko większa. bardzo szybko można się zapocić, a przy tym tracić koncentracje i skupienie nad jazdą.

diesel paliwo cena
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News