PILNE: Paliwo od czerwca będzie tańsze! Ile zapłacimy? OPEC+ po wielu miesiącach zwiększy wydobycie ropy

PILNE: Paliwo od czerwca będzie tańsze! Ile zapłacimy? OPEC+ po wielu miesiącach zwiększy wydobycie ropy

stacja paliw benzyna paliwo diesel

Podaj dalej

Dobry sygnał, jeżeli chodzi o paliwo popłynął z najbardziej kluczowego źródła dla cen. OPEC+ dla wielu niespodziewanie i zaskakująco zdecydowało się zwiększyć wydobycie ropy od czerwca. Tym samym na stacjach paliw powinniśmy zaznać większego spokoju i ominąć wszelkiego rodzaju kolejne podwyżki. Podkreślono, że nadchodzi po długim czasie oczekiwana stabilizacja.

Paliwa wrócą do normalnych cen?

paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – demanna

OPEC+ podkreśliło, że choć rokowania są bardzo dobre na kolejne miesiące, to wciąż pozostają pewne problemy w tle. Chodzi o kwestie skutków czynników geopolitycznych i problemy związane z trwającą wciąż pandemią. Czyli tak naprawdę dwie istotne rzeczy, które w ostatnich miesiącach i latach, kluczowo wpłynęły na destabilizację sytuacji na rynku paliw.

Eksperci nie spodziewali się, że OPEC+ będzie ratował rynek zwiększeniem wydobycia. W ostatnim czasie nieustannie odmawiano tego wszystkim największych światowym przywódcą. W końcu jednak zapadła decyzja o tym, aby wykonać taki ruch. Padła decyzja o skorygowaniu w górę miesięcznej całkowitej produkcji o 0,432 miliona baryłek dziennie za czerwiec 2022 roku.

Większe wydobycie oznacza mniejszą cenę ropy i tańsze paliwo na stacjach. Tak przynajmniej wygląda teoria, bo w praktyce to różnie bywało. Mimo wszystko sygnał jaki został wysłany, dla wielu jest jasny. Diesel i benzyna powinny taniec, a do tego powinna znikać bardzo wysoka marża modelowa, która utrzymuje ceny na bardzo wysokim poziomie.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Stopniowe obniżki cen

Kierowcy muszą być przygotowani na to, że cena za paliwo choć będzie spadać, będzie się to działo stopniowo. Rynek nigdy nie reagował szybko, a też ku temu nie ma bardzo dużych powodów. Tym bardziej że zwiększenie wydobycia to jedno, ale braki jakie mogą być wciąż odczuwalne to drugie. Tak naprawdę większą poprawę w cenach zobaczymy dopiero z czasem.

Najważniejsze jednak, że wszystko powoli zmierza ku normalności. Ostatnie lata nie były łatwe dla nikogo i były naprawdę mocno huśtawką dla każdego. Ceny potrafiły bardzo szybko spadać, ale i bardzo szybko rosnąć. To właśnie paliwo, a dokładniej ropa, w wielu krajach przyczyniła się w dużej mierze do wywołania kryzysu związanego z inflacją. Oby w końcu karta odwróciła się na stałe w dobrą stronę.

benyzna 95 paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News