PILNE: Paliwo na stacjach w końcu będzie znacząco tańsze? Porozumienie w tej sprawie bliskie jak nigdy wcześniej

PILNE: Paliwo na stacjach w końcu będzie znacząco tańsze? Porozumienie w tej sprawie bliskie jak nigdy wcześniej

diesel benzyna ropa naftowa paliwo cena ceny

Podaj dalej

Tak wiadomość może spaść na wszystkich niczym grom z jasnego nieba. Paliwo tanieje ostatnio szybko, ale po tym bodźcu jaki ma dostać, tempo może zaskoczyć największych sceptyków. A mowa o Iranie i porozumieniu, które wydaje się być bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Wejście na rynek ropy z tego kraju gwałtownie zmieni sytuację z cenami na stacjach paliw.

Iran zamieni paliwo w tańszy produkt

paliwo masło chleb cukier cena ceny paliw
fot. freepik.com – unaihuiziphotography

Szef unijnej dyplomacji poinformował, że został wypracowany i przekazany Teheranowi „finalny tekst” porozumienia. – To, co można było wynegocjować, zostało wynegocjowane i teraz mamy finalny tekst porozumienia. Jednak za każdą kwestią techniczną i za każdym akapitem kryje się decyzja polityczna, którą trzeba podjąć w stolicach. Jeśli te odpowiedzi będą pozytywne, to możemy podpisać porozumienie – napisał na Twitterze Josep Borrell, który jest koordynatorem ds. irańskiej kwestii nuklearnej.

Stany Zjednoczone także są otwarte na współprace. Nieustannie podkreślane jest to, że porumienię można zawrzeń bardzo szybko, jeżeli strony zaakceptują warunki. Podkreślane jest również, że Iran także chce wypracować porozumienie. Nie jest to zatem tak, iż pozostałe strony namawiają do tego przedstawicieli Teheranu.

Nieoficjalnie wiadomo, że Iran odniósł się już wstępnie do przedstawionej propozycji. Są do niej jeszcze pewne uwagi, ale te mają zostać omówione szerzej w trakcie kolejnych rozmów. Rzecznik irańskiego MSZ Naser Kanani podkreślił jednak po zapoznaniu się z dokumentami, że jest pozytywnie nastawiony do najbliższego spotkania.

benzyna diesel cena paliwo paliw ceny
fot. freepik.com – Natalya Temnaya

Więcej ropy to tańsza benzyna i diesel

Obecnie Europa czy Stany Zjednoczone czekają na to, aby na świecie była dostępna większa ilość ropy. Tylko to może przyczynić się do obniżenia ceny za paliwo na stacjach. Tym samym znacznie poprawi to sytuację w krajach w związku z wysoką inflacją. Wejście Iranu do gry ma być kluczowe, bowiem kraj ten jest w stanie zagwarantować duże wydobycie.

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News