PILNE: Paliwo można zaoszczędzić jednym przyciskiem w samochodzie. Każdy go ma, ale czy warto go wciskać?

PILNE: Paliwo można zaoszczędzić jednym przyciskiem w samochodzie. Każdy go ma, ale czy warto go wciskać?

stacja paliw benzyna paliwo diesel

Podaj dalej

Wszystko doskonale wiedza, że paliwo można znacząco zaoszczędzić wciskając jeden przycisk w samochodzie. Bardzo wielka grupa kierowców to robi, ale również jest ta druga część, która się temu sprzeciwia. I jak zawsze w takich sytuacjach rodiz się pytanie – kto ma rację? Najprościej wydaje się odpowiedzieć, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Paliwo tańsze o 10 procent

paliwo-tanieje-ale-jest-nowy-problem
fot. freepik

Nie od dziś wiadomo, że najprostszym sposobem na to, aby oszczędzić paliwo, jest wyłączenie klimatyzacji. Tyle tylko, że praktycznie każda współczesna lektura świata mówi o tym, aby tego pod żadnym pozorem nie robić. Klimatyzacja powinna działać nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Niesie bowiem bardzo wiele korzyści, oczywiście pomijając sam komfort.

W ciepłe dni, jak wiadomo chłodni i zwiększa przyjemność jazdę i długich podróży. Z kolei zimą czy jesienią walczy w znakomity sposób z wilgocią w samochodzie, gdy wprowadzamy krople deszczu czy śniegu. To takie pierwsze myśli, które kojarzą się z korzyściami, bo jest ich tak naprawdę więcej.

Dlatego tak naprawde klimatyzacja powinna działać cały czas, ale jak wiadomo pobiera ona znacząco paliwo. Wskaźnik ten wynosi czasem nawet 10 procent. To zatem dobre kilkadziesiąt złotych przy jednym tankowaniu! Ba, można nawet pomyśleć, że co dziesiąte tankowanie idzie na sama klimatyzację. W sensie samego wydatku, jaki na to idzie. Dla większości kierowców w Polsce to 3-4 tankowania w roku, a więc kwota nawet… bliska tysiąca złotych!

benyzna 95 paliwo
fot. freepik

Tak nie szukajmy oszczędności

Nie warto iść tą drogą, bowiem paliwo można zaoszczędzać na wiele innych sposobów. Prostszych? Może nie koniecznie, bowiem tutaj wystarczy jednym przyciskiem wyłączyć po prostu klimatyzację. Ale tzw. eko jazda wcale nie jest niczym skomplikowanym i trudnym do zapamiętania. W zasadzie to naturalne rzeczy, o których po prosu trzeba myśleć, a nie je wykonywać w trudny czy skomplikowany sposób.

Zdecydowanie lepiej szukać takiej drogi, aby oszczędzać paliwo. Nie ma sensu grzać się w aucie, czy mieć zaparowane szyby. To sprawia, że jazda staje się nieprzyjemna, trudna i stwarza tym samym duże ryzyko. Prowadzenia samochodu ma być czystą przyjemnością, a klimatyzacja sprawia, że właśnie taka ona jest.

benzyna paliwo stacja
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News