PILNE: Paliwo miało być tańsze, ale nie będzie. Powód wydaje się irracjonalny względem tego co się dzieje

PILNE: Paliwo miało być tańsze, ale nie będzie. Powód wydaje się irracjonalny względem tego co się dzieje

paliwo ceny diesel

Podaj dalej

Obiecywano, że paliwo będzie tańsze – nie będzie. Nie pomoże niższa cena ropy, nie pomoże mocna złotówka, ani też spadająca cena w hurcie za diesel i benzynę. Analitycy z e-petrol.pl informują, że nie należy spodziewać się w kolejnym tygodniu obniżek na stacjach paliw i wyjaśniają, co jest tego powodem. Kierowcy muszą liczyć na to, że ta prognoza się nie sprawdzi.

Paliwo tanieje, ale nie dla kierowców

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

W jednym z artykułów odnosiliśmy się już do tego, jak pozytywna aura krąży, jeżeli chodzi o paliwo. Sprzyja wszystko – cena ropy, wartość złotówki, czy spadające ceny hurtowe. Wydawałoby się – komplet! Paliwo po prostu musi tanieć, a ceny być coraz korzystniejsze dla kierowców. Okazuje się jednak, że choć powinno być tanie, to… nie będzie.

Analitycy e-petrol są zdania, iż spadające hurtowe notowania paliw sugerują nie pomogą. Powód? Skala wcześniejszych podwyżek w hurcie nie została w całości przeniesiona na klientów przez stacje paliw. Z tego powodu można spodziewać się głównie stabilizacji cen. W pierwszym tygodniu kwietnia na stacjach możemy spodziewać się cen na poziomie: 6,63-6,77 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,62-7,77 zł/l dla diesla i 3,69-3,79 zł/l dla LPG.

Oznacza to nic innego, jak przyjdzie nam ”spłacić” wcześniejsze podwyżki. Dopiero, gdy kierowcy to zrobią, wówczas paliwo może zacząć tanieć i wyrównywać się z cenami hurtowymi. Ale skoro ma to mieć miejsce za tydzień, to tak naprawdę nikt dziś nie podejmie się tego, aby powiedzieć po ile wówczas diesel i benzyna będzie w hurcie. Jeżeli cena wzrośnie, o obniżkach można zapomnieć.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.pl

A miało być tak pięknie

Trudno nie wierzyć analitykom e-petrol.pl, a więc co za tym idzie – obniżek nie będzie. A jeżeli już będą to bliżej końca przyszłego tygodnia i to minimalne. Najważniejsze jest teraz to, aby sytuacja na rynku się nie zmienila – złotówka dalej zyskiwała na wartości, ropa nie drożała, a tym samym ceny hurtowe spadały. Tylko to pozwoli w połowie kwietnia doczekać niższych cen.

Jeżeli scenariusz dalej będzie się zmieniał z tygodnia na tydzień, to ciężko tak naprawdę przewidzieć co będzie. Można się tylko spodziewać tego, że paliwo cały czas będzie krążyło w cenie, jaką widzimy obecnie. Obniżki czy podwyżki będą niewielkie w jedną czy drugą stronę. A wszyscy przecież wyczekujemy momentu, w którym ceny dość mocno zostaną obniżone.

diesel paliwo cena
fot. freepik.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News