PILNE: Paliwo LPG z nowym rozporządzeniem przygotowanym przez polski rząd! Kierowcy będą bardzo zadowoleni

PILNE: Paliwo LPG z nowym rozporządzeniem przygotowanym przez polski rząd! Kierowcy będą bardzo zadowoleni

lpg diesel gaz

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce muszą być przygotowani na zmiany w paliwie LPG, jakie przygotował polski rząd. Chodzi o rozporządzenie powstałe na podstawie normy PN-EN 589:2019-04, a więc o wymagania i metody badań związane z autogazem. Co ważne, obowiązuje ono już od nieco ponad tygodnia, bowiem pojawiło się w dzienniku ustaw 31 grudnia 2021 roku.

Zmiany związane z LPG w Polsce

diesel w gazie

Po zmianie LPG stanie się jeszcze bardziej ekologicznym paliwem niż było wcześniej. Obowiązujące dotychczas rozporządzenie Ministra Energii z dnia 17 stycznia 2017 roku w sprawie metod badania jakości gazu skroplonego nie obowiązuje już od 1 stycznia tego roku. Obowiązuje teraz nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 27 grudnia 2021 roku w sprawie metod badania jakości gazu skroplonego LPG.

Od teraz kierowcy posiadający instalację gazową w sowim samochodzie będą jeździli jeszcze bardziej ekologicznie. Została zmniejszona zawartości siarki z 50 do 30 mg/kg i to jest właśnie jedną z najbardziej istotnych zmian. Jak czytamy na gazeo.pl – ”Dotychczas badanie zawartości siarki w autogazie było przeprowadzane metodą ASTM 06667-14. W nowym rozporządzeniu dopuszczono także normę EN 17178, która w bardziej precyzyjny sposób określa obniżoną zawartość siarki w LPG.”

Dla samego auta, a dokładniej mówiąc jego elementów, to także bardzo dobra wiadomość. Mniej siarki to niewątpliwie zmiana na plus, która powinna zaowocować mniejszą awaryjnością i czystością. Nie zmieni się jednak nic jeżeli chodzi o cenę ani w jedną, ani w drugą stronę. Czynnik ten nie wpływa na to ile płacimy w trakcie tankowania LPG.

gaz lpg stacja

Autogaz staje się coraz tańszy

W ostatnim tygodniu autogaz potaniał o dwa grosze i dziś jego średnia cena w Polsce kosztuje 3,16 zł/l. Kolejny tydzień sprawi jednak, że znów zobaczymy niższą cenę. Będą to zmiany wciąż kosmetyczne, ale na szczęście idące w dół, a nie w górę. Mimo wszystko każdy doskonale wie, że LPG można już tankować znacznie poniżej tej ceny.

Nie sztuką jest znalezienie stacji na której cena jest z dwójką z przodu, a nawet wynoszącą 2,89 zł/l. Warto pamiętać, że ceny hurtowe jeżeli chodzi o autogaz w Polsce są dość niskie – znajdują się w okolicach 2,35 zł/l. To oznacza, że właściciele stacji mają duże możliwości do obniżek. Dlaczego jednak wszyscy tego tak chętnie nie robią?

instalacja lpg samochod

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News