PILNE: Paliwo LPG po 5 złotych w Polsce? Warto do tej kwoty doliczyć jeszcze więcej pieniędzy

PILNE: Paliwo LPG po 5 złotych w Polsce? Warto do tej kwoty doliczyć jeszcze więcej pieniędzy

ceny paliwa lpg

Podaj dalej

Cena paliwa LPG w Polsce w ostatnich tygodniach, a zwłaszcza tygodniach, budzi wiele kontrowersji i pytań. Ile tak naprawdę powinniśmy płacić za autogaz, ile kosztuje, a ile będzie kosztowało? Dla milionów kierowców w Polsce to kluczowe informacje, które mają także wpływ na przyszłość tego rodzaju gazu w naszym kraju.

LPG niezrozumiały gaz

LPG autogaz ceny
fot. freepik

Duża część osób w Polsce pojęcia gaz rozumie jako… gaz. Mówiąc w dużym uproszczeniu – zawsze jest jeden i ten sam. To nie wygląda, co też wywołało niemałe poruszenie, gdy Rosja odcięła Polsce dopływ tego surowca. Co ciekawe, nawet branżowe i bardzo popularne media w Polsce mieszały informacje odnośnie LPG a gazu ziemnego tak jakby go kompletnie niezrozumiały.

Trudno się dziwić zatem, że skoro są takie przekazy, to dlaczego Polacy mają mieć odpowiednią wiedzę. Gaz ziemny nie ma nic wspólnego z LPG, jego dostawami i ceną. To zupełnie dwa odmienne produkty. Braki czy cena jedno, to zupełnie coś innego w kontekście drugiego. Nie ma zatem obaw, że lada moment autogaz podrożeje z tego powodu.

A taka informacja wywołała chaos na wielu stacjach paliw, gdzie kierowcy masowo jechali tankować to paliwo. Po co? Chyba tylko oni wiedzą najlepiej. Sytuacja kuriozalna i niewątpliwie wynikająca z błędnego przekazu. Straszenie, że z tego powodu LPG będzie kosztowało nie tylko ponad 4 złote, ale niebawem i 5 złoty, to kompletnie oderwanie od rzeczywistości.

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

Cena na normalnym poziomie

Od ogłoszenia informacji, że Rosja odcina nam gaz, cena za LPG poszła w górę o około 10 groszy. Nie miało to jednak nic wspólnego z tym faktem, a nałożyły sie na to inne czynniki. Chociażby osłabienie polskiej waluty, co sprawia, że za produkt trzeba płacić po prostu obecnie więcej. Mowa jednak o cenie hurtowej, bo na większości stacji paliw, wciąż bez większym zmian.

Na razie nic nie powinno wydarzyć się spektakularnego pod względem ceny. LPG choć w detalu powinno być tańsze, nie wszędzie będzie. Podwyżki też obecnie nie mają sensu, nawet jeżeli diesel i benzyna drożeje. To z racji tego, że zrobiłaby się zbyt duża dysproporcja w marży, a realnej cenie. A to niekoniecznie dobrze może wpłynąć na rynek.

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News