PILNE: Paliwo jest już tańsze niż przed wojną! Szkoda tylko, że nie na stacjach paliw, gdzie dalej ceny bliskie 7 złotych

PILNE: Paliwo jest już tańsze niż przed wojną! Szkoda tylko, że nie na stacjach paliw, gdzie dalej ceny bliskie 7 złotych

paliwo ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Patrząc na ceny ropy na świecie, te wróciły już do stawek zanim rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Paliwo zatem powinno kosztować już tyle samo co wówczas, a więc nieznacznie nieco ponad 5 złotych. Dziś jednak cena za beznynę i diesel bardziej oscyluje wciąż na poziomie 7 złotych, a w zasadzie nieco poniżej tej stawki. To niemalże dwa złote więcej niż wówczas.

Czy paliwo może kosztować 5 złotych?

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Ropa nieustannie tanieje przez ostatnie dni, a efekt tego jest taki, że doszła do poziomu zanim rozpoczęła się wojna na Ukrainie. Wówczas w Polsce paliwa kosztoawły niezwykle tanio, bowiem byly to ceny na poziomie nieznacznie powyżej 5 złotych. Był to też efekt tego, że pojawiła się druga tarcza antyinflacyjna. Dzięki niej diesel i benzyna stały się tańsze o około 70-80 groszy.

Tarcza dalej obowiązuje, a mimo to cena za paliwo wciąż jest bardzo wysoka. Powodów takiej sytuacji jest wiele. Z jednej strony widać obniżki, a to z racji tego, że m.in. zaczyna rosnąć wydobycie i eksport ropy z Libii do Europy. W Afryce i w Azji także jest większa podaż, a to zapewne z racji tego, że rosyjska ropa znalazła tam po kilku miesiącach drogę. Surowca zatem na świecie jest więcej, co wpływa na obniżki.

Jak ceny w Polsce wyglądają w praktyce? W hurcie cena benzyny jest najniższa od 28 kwietnia i wciąż o 24 proc. wyższa niż w przeddzień wojny. Diesel w hurcie jest najtańszy od 26 maja i o 27 proc. droższy niż przed wojną – takie dane przekazuje Business Insider. Dlaczego paliwa tak szybko nie tanieją jak ropa? Powodów jest kilka.

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Kiedy większe obniżki za diesel i benzynę

Warto zwrócić uwagę, że kurs dolara od tamtego czasu jest większy aż o 15 procent. Tego nie da się przeskoczyć na żaden sposób, bowiem rozliczenia właśnie są w tej walucie. Do momentu aż złotówka nie stanie się mocniejsza, wciąż cena za paliwo będzie musiała być wyższa. Niestety tutaj na tak szybką poprawę jak w przypadku ropy się nie zanosi.

Do tego same produkty naftowe mocno podrożały w Europie, w tym właśnie diesel i benzyna. Między innymi przez wysokie marże modelowe, które muszą po prostu stać się niższe. Wtedy wszyscy odczujemy poprawę.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News