PILNE: Paliwo doprowadza do ogromnej dezinformacji. Chora sytuacja na stacjach paliw

PILNE: Paliwo doprowadza do ogromnej dezinformacji. Chora sytuacja na stacjach paliw

paliwo stacja paliw

Podaj dalej

W jakiej cenie jest dziś paliwo w Polsce? Wiele osób nie potrafi znaleźć na to proste pytanie odpowiedzi. Panuje ogromny chaos w tej kwestii i ogromna dezinformacja. Efekt jest taki, że przed dystrybutorami ustawiają się ogromne kolejki samochodów. Wszyscy chcą zatankować diesel i benzynę, choć tak naprawdę mało kto wie jaki jest tego cel.

Paliwo bezmyślnie tankowane

paliwo ceny paliw ropa naftowa dolar złoty

Powodem paniki kierowców jest sytuacja, jaka ma miejsce na Ukrainie. Jedni kierowcy tankują paliwo w obawie przed eskalacją wojny, inni w obawie przed szybką podwyżką cen, a jeszcze inni dlatego, że…. robią to inni. I tak dochodzi do patologicznych sytuacji, które nakręcają tylko popyt. Choć powodów ku temu ciężko znaleźć.

Jak już informowaliśmy efekt tego był taki, że wiele stacji paliw wykorzystywały moment do tego, aby więcej zarobić. Podnosili ceny paliw nie o kilkadziesiąt groszy, ale nawet o kilka złotych! Wiadomo już, że z tego tytułu czekają ich teraz ogromne problemy. Jak poinformował prezes PKN Orlen, mają być rozwiązane umowy.

Nie warto tankować na zapas w dużych ilościach. Raz, że taki zabieg nie jest konieczny, bo paliwo nie jest produktem, którego może zabraknąć. Dwa – z tego tytułu można mieć wiele problemów, bowiem benzynę czy diesel trzeba odpowiednio i bezpiecznie przechowywać. I to zarówno problemów prawnych, jeżeli policja wykryje jakieś nieprawidłowości.

nowa opłata kierowcy paliwo

Nic złego nie będzie się działo na stacjach paliw

Warto mieć na uwadze, że ceny paliw z dnia na dzień nie zdrożeją o kilkadziesiąt groszy czy złotych. Tak samo nie zabraknie paliwa w Polsce, bo nie ma ku temu żadnych przesłanek. Efekt paniki stwarza tylko niepotrzebne problemy, które doprowadzają do chwilowych brakach na stacjach.

W ten sposób można doprowadzić również do tego, że… paliwo będzie droższe. Bo skoro jest popyt, to jest i podaż, a więc łatwo podnieść ceny. Sami sobie będziemy winni tego, że ceny za paliwo rosną szybciej niż by realnie mogły. Warto zastanowić się dwa razy czy jest, aby na pewno potrzeba tankowania na zapas.

paliwo-rzad-prawo-konkurencji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News