PILNE: Palisz papierosy prowadząc samochód? Od 1 stycznia możesz mieć z tego tytułu znacznie więcej problemów

PILNE: Palisz papierosy prowadząc samochód? Od 1 stycznia możesz mieć z tego tytułu znacznie więcej problemów

papieros

Podaj dalej

Nie od dziś wiadomo, że papieros i samochód to nie najlepsze połączenie. Bardzo wielu kierowców jednak nie wyobraża sobie prowadzenia pojazdu i niezapalenia w tym czasie. Z tego tytułu można otrzymać mandat, gdy funkcjonariusz zobaczy, że w ten sposób łamiemy prawo. Konsekwencje tego są jednak niewielkie, bowiem mowa o kwocie 50 złotych. Bardziej jednak ryzykowne jest sprowadzenie zagrożenia na drodze z tego tytułu.

Od 1 stycznia samochód przestanie być palarnią?

W Polsce statystycznie pali co czwarta osoba, a więc przy tym liczne grono kierowców. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszyscy puszczają przysłowiowego dymka, gdy prowadzą. W ten sposób pokazują zarówno odpowiedzialność, jak i nie chcą, aby samochód przesiąknął zapachem. Z reguły najczęściej odpalają papierosa zaraz, gdy wysiądą.

Po nowym roku cena papierosów ma jednak pójść w górę i wraz z postanowieniem noworocznym, może to być dobry powód do rzucenia palenia. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, który zakłada, że od 1 stycznia minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 procent do 105 procent całkowitej kwoty akcyzy. Projekt zakłada, że ceny będą wzrastać co 12 miesięcy aż do 2027. Efekt? Stawka kwotowa akcyzy na tytoń do palenia i wyroby nowatorskie będzie rosła co roku o 10 proc.

Trzech największych przedstawicieli branży tytoniowej w Polsce krytykuje takie działanie. Ich zdaniem dialog i rozwiązania kompromisowe prowadzone wcześniej zostały zburzone niczym domek z kart, przez podjęcie takiej decyzji. Efekt podwyżek będzie taki, że jak dziś najtańsze papierosy kosztują 15 złotych, tak za kilka lat będą kosztowały 23 złote.

Droższe papierosy, większy problem

Bardzo drogie paliwo i rosnąca cena za papierosy, to dla wielu osób koszmar. Niewątpliwie da to do myślenia w kwestii tego, czy aby na pewno nie lepiej będzie spróbować porzucić nałóg. Kto nie da rady rzucić palenia na pewno będzie chciał je znacząco ograniczyć. I tu warto, aby każdy zastanowił się, czy aby na pewno warto palić w trakcie prowadzenia pojazdu.

Takim krokiem stwarzamy bardzo duże ryzyko, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo nasze, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Zdecydowanie lepiej rozpocząć walkę z nałogiem od małych kroków i porzucić go na czas, zanim później nałóg nie stanie się zbyt kosztowny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News