PILNE: Oto średnia cena za diesel, benzynę i LPG na koniec roku. Stacje paliw zaszalały

PILNE: Oto średnia cena za diesel, benzynę i LPG na koniec roku. Stacje paliw zaszalały

paliwo-diesel-benzyna

Podaj dalej

Końcówka roku, jeżeli chodzi o diesel, benzynę i LPG przyniosła bardzo przystępne ceny na stacjach. Kierowcy w końcu mogą nieco bardziej odetchnąć z ulgą w porównaniu z tym, ile musieli wydać pieniędzy jeszcze nie tak dawno. Oczywiście to pełni szczęścia brakuje jeszcze większych spadków cen, ale mimo wszystko i tak nie jest najgorzej.

Diesel, benzyna i LPG w najlepszych cenach od kilku miesięcy

Kwoty z jakimi mamy obecnie styczność były na stacjach na przełomie końca wakacji i początku roku szkolnego dzieci. Wtedy jednak nie były one zadowalające tak jak obecnie, bowiem miały one miejsce z innego poziomu. Były one bowiem po podwyżkach, a nie po większej obniżce jak obecnie. Dlatego tez były one mniej akceptowalne niż teraz.

Obecnie średnia cena za diesel wynosi 5,78 zł/l, za benzynę płacimy 5,74 zł/l, a za LPG 3,18 zł/l. Tak jak jednak podkreślamy, są to średnie ceny paliw w Polsce. Na wielu stacjach można zatankować nawet o około 20 groszy taniej. Kierowcy już niejednokrotnie publikowali zdjęcia, że popularną 95-tkę wlewają poniżej 5,50 zł/l, a autogaz poniżej 3 złote.

Nic więc dziwnego, że coraz chętniej wsiadany do naszych samochodów i planujemy dłuższe weekendowe rodzinne wycieczki. Tak naprawdę każde z paliw możemy zatankować obecnie o około 50 groszy taniej niż miesiąc temu. Przy pełnym baku kwota jaką mamy do zapłacenia robi się zatem dość wyraźna, bowiem jest to około 30 złotych.

Początek roku z lekkimi podwyżkami

Od 1 stycznia trzeba spodziewać się lekkich symbolicznych podwyżek. Będzie to spowodowane zmianą obniżenia ceny akcyzy – będzie ona nieznacznie wyższa niż ta obecnie obowiązująca. Ale patrząc przyszłościowo na kolejne tygodnie nie ma dobrych informacji dla kierowców. Ropa w ostatnich dniach poszła w górę i obecnie wynosi praktycznie 80 dolarów za baryłkę ropy.

To o niema 10 dolarów więcej, niż jeszcze kilkanaście dni temu. Niestety odbije się to dość szybko na stacjach paliw, choć to tak naprawdę ceny obowiązujące na lutowy zakup. Stacje jednak znacznie wcześniej reagują przy podwyżkach, niż przy obniżkach. Kierowcy nie powinni być zatem zdziwieni jeżeli będą obserwować po nowym roku niewielkie, lecz częste skoki cenowe. Niebawem znów przyjdzie wyczekiwać przełomowego momentu, który przyczyni się do obniżenia ceny paliw za diesel, benzynę i LPG.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News