PILNE: Opony zimowe, letnie i wielosezonowe. Zapowiadają się zmiany w polskim prawie w przyszłym roku?

PILNE: Opony zimowe, letnie i wielosezonowe. Zapowiadają się zmiany w polskim prawie w przyszłym roku?

opony

Podaj dalej

Polscy kierowcy w przyszłym roku mogą spodziewać się rewolucji, jeżeli chodzi o opony? Obecnie Polska jako jeden z niewielu krajów ma dość miękkie przepisy pod tym względem. Dlatego też kierowcy mogą decydować się na sezonowe ogumienie – letnie i zimowe, albo na wielosezonowe, które staje się w Polsce coraz bardziej popularne.

Opony w polskim prawie

Większość krajów w środkowej i północnej Europie dość mocno reguluje przepisy, jeżeli chodzi o opony. Takie kraje jak Niemcy, Czechy, Słowacja, Łotwa, Austria, Estonia, Litwa czy Norwegia i Finlandia, nakazują wymiany opon w sezonie letnim i zimowym. Jak widać mowa tutaj m.in. o większości naszych sąsiadów, ale nie o nas.

W Polsce niemal co roku powraca temat tego, że opony powinny być sezonowe, a nie wielosezonowe. Rok temu apelowała o to głośno jedna z posłanek, a na początku tego roku głos zabrał w tej sprawie Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego. We wcześniejszych latach także nie brakowało głosów z różnych stron w tej sprawie.

Ministerstwo Infrastruktury w tej sprawie nie zmienia zdania i pozostaje przy swoim. Krótko mówiąc, nie myśli o wprowadzeniu okresowego obowiązku tego, aby stosowane w ciągu roku były zależnie od pory roku opony letnie i zimowe. Nie są także prowadzone w tym kierunku żadne rozmowy, ani prace legislacyjne. Oznacza to, że kierowcy w Polsce mają i będą miec dowolność, tym samym mogąc decydować się na wielosezonówki.

Co mówią obecnie przepisy?

Jeżeli chodzi o opony, tutaj przepisy pozostają bardzo miękkie i w zasadzie nie skupiają się na samym ogumieniu. W dużej mierze uwagę skupia się na określeniu warunków bezpieczeństwa, czy też kwestii hałasu. Oczywiście ważną rolę spełniać musi bieżnik, który nie może być mniejszy niż 16 mm.

Trzeba pamiętać o tym, że opony należy wymieniać średnio co 5-6 lat, bowiem po takim okresie tracą się ich właściwości. A jeżeli będziemy jeździć na ogumieniu będącym w bardzo złym stanie, czekają nas tego konsekwencje. Nie tylko na drodze, ale i prawne, bowiem policja może dać mandat w wysokości 500 złotych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News