PILNE: Ogromny problem z samochodami LPG w Polsce. Niech nie skuszą was niskie ceny paliwa

PILNE: Ogromny problem z samochodami LPG w Polsce. Niech nie skuszą was niskie ceny paliwa

Tankowanie LPG gaz

Podaj dalej

Zdecydowana większość kierowców w Polsce chce jeździć na LPG. Wynika to z prostej przyczyny, gdyż patrząc na ceny autogazu i tak pozostaje on korzystniejszy niż benzyna czy diesel. Ale coraz więcej osób przekonuje się, iż można się bardzo łatwo naciąć i ściągnąć na siebie kłopoty. Instalacja gazowa jest naprawdę fantastyczną rzeczą o ile jest w dobrym stanie.

Szrot LPG zalewa rynek

Jeszcze kiedyś było nie do wyobrażenia, że ktoś w ogóle podejdzie do tematu sprzedaży takiego samochodu. Dziś jest to standard, że w komisach pojawiają się stare aute z instalacją LPG, które w bardzo wielu przypadkach powinny znaleźć się na szrocie. Ale co gorsza – ktoś to sprzedaje, a ktoś to kupuje. I bardzo szybko przekonuje się, że to nie żadna okazja, ani promocja.

Z reguły stary samochód z instalacją gazową równa się temu, że posiada starą instalację gazową. Do tego trzeba mieć na uwadze, że w tak starym aucie mało kto o nią dba. Bardziej jeździ do momentu aż się coś nie zacznie psuć, wtedy podejmowana jest decyzja o sprzedaży. Na aukcjach pojawia się wtedy pojazd w wieku np. 16 lat, który jest potencjalnie tani, bo jeździ na LPG.

Nic jednak bardziej mylnego. Nawet jeżeli uda się kupić takie auto stosunkowo tanio, trzeba liczyć się ze sporą inwestycją w wymianę bardzo wielu elementów. Trzeba mieć pewność, że cała instalacja gazowa jest w pełni sprawna i nadaje się do jazdy. A równie często… trzeba ją całą wymienić. Takich samochodów się po prostu nie kupuje, a jeżeli już to z dobrym ekspetem który oszacuje nam ile jeszcze trzeba wydać na nasze LPG i cały samochód.

Taniej nie znaczy lepiej

Nieprzypadkowo wielu mechaników podkreśla, że zakup samochodu z LPG jest bardziej wymagający niż zwykłego samochodu. Niestety nie wszyscy kierowcy dbają w starych samochodach o regularne przeglądy i wymiany. To przyczynia się do tego, że cała instalacja po prostu nie jest w stu procentach sprawna.

Nie od dziś się mówi, że autogaz jest tani, ale wymagający. Dlatego też wymaga regularnych kontroli i wymian pewnych elementów, jak np. filtrów. Bez tego nie tylko będzie zwiększało się spalanie, ale równiż będzie to powolne doprowadzenia do większej awarii. A te mogą okazać się bardziej kosztowne niż czasem może nam się wydawać.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News