PILNE: Ograniczono dostawy ropy naftowej do Polski! Jak wpłynie to na cenę za diesel i benzynę?

PILNE: Ograniczono dostawy ropy naftowej do Polski! Jak wpłynie to na cenę za diesel i benzynę?

diesel stacja paliw

Podaj dalej

Diesel i benzyna podrożeją przez decyzję władz Białorusi? Dziś pojawiła sie zaskakująca informacja, że tamtejszy kraj ograniczył dostawy ropy do Polski. Wiele osób mniej zorientowanych w temacie zaczęło już rysować czarne scenariusze. Wszystko w obawie, że z tego powodu ceny paliw szybko wystrzelą w górę, m.in. przez większy popyt niż podaż.

Mniej ropy dla Polski. Jak wpłynie to na cenę za diesel i benzynę?

diesel benzyna stacja

Informacja choć zaskakująca to jednak tak naprawdę nie będzie miała większe wpływu. Zwłaszcza na to co dzieje się z cenami na stacjach paliw, bowiem sytuacja jest chwilowa. Niespodziewanie i nieplanowanie musiały bowiem rozpocząć się prace remontowe na odcinku Unecha-Mozyr. Wpłyną one na tłoczenie ropy, ale w stopniu niezagrażającym potencjalnym niedoborom.

W czwartek tłoczenie ropy naftowej do Polski i Niemiec powinno odbywać się już normalnie. PERN podkreślił, że miesięczny wolumen surowca ma być zrealizowany zgodnie z założeniami w umowie. Tym samym możemy być spokojni, bowiem ten dość niepokojąc sygnał nie wpłynie w żadnym stopniu na sytuację na stacjach paliw i cenę za diesel oraz benzynę.

Białoruska strona podkreśliła również, iż nieplanowane prace remontowe nie zagrażają bezpieczeństwu systemu naftowego. To na pewno dobre wiadomości, mając na względzie to co dzieje się przy naszej granicy z tym krajem. Relacje obu krajów w ostatnim czasie nie są najlepsze, dlatego każde tego typu sygnały mogą niepokoić.

stacja diesel benzyna

Przez Białoruś droższe LPG

Warto tutaj wspomnieć, że przez Białoruś kierowcy w Polsce płacą już więcej za LPG. Wszystko przez sankcje jakie zostały nałożone na ten kraj, jeszcze przed wakacjami. Przełożyło się to w znacznym stopniu na to, że dość szybko, zamiast płacić około 2,20 zł/l za autogaz, płaciliśmy wówczas 2,70 zł/l.

Później jednak dynamcznie zmieniająca się sytuacja na rynku paliw sprawiła, że autogaz i tak poszedł w górę. Obecnie na stacjach można spotkać już ceny w okolicy 3,40 zł/l. Przewiduje się, że do końca roku cena za LPG będzie wynosiła 3,50 zł/l na wielu stacjach.

diesel benzyna lpg ceny paliw paliwo

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News