PILNE: Ogłoszono kolejną podwyżkę za LPG. Za taką cenę można już kupić lepsze piwo

PILNE: Ogłoszono kolejną podwyżkę za LPG. Za taką cenę można już kupić lepsze piwo

lpg-paliwo-ceny-paliw

Podaj dalej

LPG właśnie zanotowało kolejną podwyżkę w cenie. W przypadku autogazu można mówić już o ciągłości wzrostów ceny od miesiąca czasu. Najtańsze paliwo w Polsce także drożeje, podobnie jak benzyna czy diesel. Na szczeście w porównaniu ze wspomnianą konkurencją, wciąż pozostaje tanim produktem i praktycznie dwukrotnie tańszym.

Wzrostowa tendencja ceny za LPG

ceny paliwa lpg
fot. freepik

To już kolejna z rzędu podwyżka za LPG, która tak naprawdę trwa od 22 kwietnia. W tym czasie ze średniej ceny 2,68 zł/l doszliśmy do wartości 3,13 zł/l. Płacimy zatem 45 groszy więcej niż miesiąc temu, a więc utrzymuje się cały czas tendencja wzrostu około 10 groszy na tydzień. Po doliczeniu aktualnie obowiązującej stawki VAT cena powinna nie być mniejsza niż 3,40 zł/l.

Warto jednak zauważyć, że wraz ze wzrostem ceny LPG w hurcie niekoniecznie rośnie równomiernie cena w detalu. Stacje paliw schodzą zatem z wysokiej marży jaka obowiązywała przez ostatnie tygodnie i wręcz nie tykają tego paliwa. Różnice zauważalne z reguły wahały się w tym okresie około 10 groszy. Oznacza to, że w końcu wykonywane są większe ruchy marżą na oleju napędowym i benzynie.

Taka sytuacja jednak nie będzie trwała wiecznie. Gdy bardziej ustabilizują się ceny paliw, wówczas po raz kolejny matematyka weźmie górę. LPG może odczuć wysoką cenę 95-tki oraz diesla, przez co kierowcy z instalacją gazową będą ”dopłacali” za nich marżę. Podobnie zresztą jak to były w ostatnim czasie.

autogaz lpg gaz
fot. freepik

Łatwo zatankować taniej autogaz

W kwietniu informowaliśmy o dużych dysproporcjach w cenie LPG. Różnica na stacjach paliw potrafiła wynieść nawet ponad 50 groszy. Był to właśnie efekt wysokich marż na jednych stacjach ze zderzeniem uczciwych sprzedawców, którzy nie narzucali tak dużego zysku. Obecnie jednak te dysproporcje się zatarły i praktycznie nie widać większych różnic między tanią stacją paliw, a droższą.

Różnica w cenie wynosi średnio 20 groszy i jest efektem tego, o czym pisaliśmy wyżej. Mimo wszystko wciąż warto tankować taniej paliwo, tam gdzie tylko widzimy niższą cenę. Zwłaszcza, że na horyzoncie wciąż widać kolejne podwyżki. Zbliża się okres wakacyjny i letni, a więc moment największego popytu na paliwa.

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News