PILNE: Od teraz parkowanie na chodniku na nowych zasadach. Jak uniknąć mandatu i pozostawić samochód prawidłowo przy drodze?

PILNE: Od teraz parkowanie na chodniku na nowych zasadach. Jak uniknąć mandatu i pozostawić samochód prawidłowo przy drodze?

parkowanie chodnik przepisy

Podaj dalej

21 września weszły w życie nowe przepisy o roku drogowym. Parkowanie na chodniku od lat jest czymś naturalnym dla kierowców, jak i w zasadzie dla pieszych. O ile oczywiście nie utrudnia to samego chodzenia w tym miejscu. Zmiany jakie weszły w życie dotyczą właśnie tego, jakie teraz podejście ma prawo do tego, jak pozostawiany jest pojazd.

Parkowanie na nowych zasadach

parkowanie zakaz chodnik
fot. freepik

W samych przepisach zmieniła się definicja chodnika, która od teraz będzie ”drogą dla pieszych”. Z kolei sam chodnik to teraz ”część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego pieszych”. Na pierwszy rzut oka ‚masło maślane’.

Jak zatem od teraz będzie wyglądało parkowanie? Tak samo jak wcześniej, o czym wyraźnie mówi Ministerstwo Infrastruktury, jak i organy odpowiadające za kontrolowanie prawidłowego parkowania. Kierowcy muszą pamiętać i znać przepisy, które obowiązują od zawsze. Jeżeli będą się do nich stosowali, mogą być spokojni, że mandat nie będzie im groził.

Dopuszczalne pozostaje zatem parkowanie na części dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu (do 2,5 t). Warto pamiętać, aby pozostawić pieszym 1,5 metra, aby mogli swobodnie się poruszać. Jeżeli odstęp będzie mniejszy, wówczas w przypadku zgłoszenia bądź kontroli, mandat w takiej sytuacji będzie nieunikniony.

parkowanie mandat samochod
fot. freepik

Zmiany, ale tylko formalne

Większość zmian, jakie wprowadzono wydają się tylko formalnością. Nie mają one aż tak kluczowego znaczenia dla społeczeństwa. Mimo wszystko w przypadku ruchu drogowego warto pozostawać na bieżąco z nowościami. Nigdy bowiem nie wiadomo, co tym razem wymyślą rządzący i jaki to będzie miało wpływ na nasze funkcjonowanie.

samochod parking inwestycja
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News