PILNE: Od poniedziałku najwyższe ceny paliw w tym roku. To już pewne! Diesel i benzyna będą już tylko drożeć

PILNE: Od poniedziałku najwyższe ceny paliw w tym roku. To już pewne! Diesel i benzyna będą już tylko drożeć

benzyna diesel ceny paliw

Podaj dalej

Kierowcy muszą przygotować się na to, że ceny paliw od najbliższym dni nie będą już takie same. Diesel i benzyna zaczną drożeć, co widać już po cenie ropy Brent, która właśnie osiągnęła najwyższy poziom w tym roku. Jest też około 7 dolar drożej niż w ostatnich dniach, choć niestety jak już wiadomo obniżka w żadnym stopniu nie przyczyniła się do obniżki na stacjach paliw.

Ceny paliw wyższe w drugiej połowie stycznia

paliwo ceny paliw
fot. freepik

Ropa Brent wyceniana jest na 85,5 dolara i to niemal najwyższa cena od ponad miesiąca. Drożej była tylko przed początkiem grudnia, gdzie cena cały czas przez dłuższy okres była wyższa od tego poziomu. Ostatnie tygodnie były jednak dość łaskawe, jeżeli chodzi o wartość baryłki ropy. Utrzymywała się ona na poziomie miedzy 85 a 78 dolarów.

Tendencja wzrostowa jest jednak tak naprawdę od około 5 stycznia. Po gwałtownym spadku, cena następnie cały czas szła w górę, aż w końcu przekroczyła ostatni ”rekordowy poziom”.  Teraz spodziewany jest wzrost do około 90 dolarów, co pociągnie niestety za sobą ceny paliw. Będzie to o czym już informowaliśmy – gdy ropa jest tania, ceny na stacjach się nie zmieniają, ale gdy rosną, traktowane jest to jako powód do podniesienia kosztów.

Skok ceny na stacjach nie będzie na razie duży, ale będziemy obserwować, jak co kilka dni dojdzie 5-8 groszy. I tak będzie do momentu aż sytuacja znów się unormuje. A to niestety może nie nastąpić szybko biorąc pod uwagę, że już za trzy tygodnie wejdzie embargo na rosyjską ropę. To już pierwsze sygnały tego co nadchodzi. To także efekt rosnącego popytu na olej napędowy, który staje się coraz bardziej odczuwalny.

ceny paliw diesel
fot. freepik

Kierowcy chcą sprzedawać samochody

Coraz bardziej widać, że w ofertach sprzedaży samochodów najbardziej dominują auta z silnikiem wysokoprężnym. To efekt tego, że wielu kierowców już nie stać na tankowanie diesla, a dochodzi jeszcze perspektywa tego, że olej napędowy ma osiągnąć rekordowe ceny paliw w naszym kraju. To oznacza, że może kosztować nawet ponad 9 złotych na stacjach!

Nic więc dziwnego, że każdy woli sprzedać takie auto i wymienić je na benzynę, a najlepiej na LPG. Autogaz wciąż pozostaje niezwykle tani i wciąż można tankować za mniej niż 3 złote. To oznacza, że jazda na autogazie staje się praktycznie darmowa patrząc po ile są paliwa ropopochodne. Warto patrzeć teraz na to co będzie się działo z cenami paliw i zdecydowanie lepiej tankować diesel czy benzynę wcześniej, niż z tym zwlekać.

diesel benzyna paliwo ceny paliw paliwa
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News