PILNE: Od poniedziałku ceny paliw zaskoczą. Zapłacimy wyraźnie więcej za diesel i benzynę za każdy litr

PILNE: Od poniedziałku ceny paliw zaskoczą. Zapłacimy wyraźnie więcej za diesel i benzynę za każdy litr

PILNE: Od poniedziałku ceny paliw zaskoczą. Zapłacimy wyraźnie więcej za diesel i benzynę za każdy litr

Podaj dalej

Przed nami weekend, a więc okres, gdzie diesel i benzyna dość szybko schodzi na stacjach paliw. I jak mało kiedy trzeba powiedzieć – i bardzo dobrze, bowiem po sobocie i niedzieli, poniedziałkowe ceny mogą zaskoczyć. Ceny paliw nieustannie rosną i jak na razie nie widać dla nich światełka w tunelu, aby coś miało się zmienić na lepsze.

Dalsza podwyżka za diesel i benzynę

benzyna diesel ceny paliw ropa naftowa dolar
fot. freepik

W piątek także doświadczyliśmy wzrostu średniej ceny hurtowej paliw. Na szczęście nie są one przed weekendem tak wysokie, jak miały miejsce w czwartek. Diesel poszedł w górę o 2 grosze, a benzyna o 5 groszy. Mimo to widać nieustannie tendencję wzrostową, a kolejne zestawienie po weekendzie może zaskoczyć nawet największego pesymistę w tym temacie.

Raz, że przez ten okres pauzy dość wyraźnie może zmienić się wartość dolara, a także ropy. Do tego dochodzi kwestia polityczna związana z Rosją, która się zaostrza przez ”oficjalne” dołączenie terenów Ukrainy do Rosji. Wzrastają także obawy przed obniżeniem wydobycia ropy przez OPEC+, które o tym zadecyduje właśnie na początku października. Takich kwestii można by wymienić jeszcze kilka, które mocno będą oddziaływać na przyszłotygodniowe ceny paliw.

W średniej cenie hurtowej diesel wyceniany jest obecnie na 6,78 zł/l, czyli nie powinniśmy płacić mniej niż 7,32 zł/l bez marży. Z kolei benzyna dobija do sześciu złotych, a brakuje jej tylko do tego trzech groszy. To oznacza, że 95-tka na stacjach powinna kosztować nie mniej niż 6,44 zł/l bez marży. Niewiele stacji będzie oferowało w najbliższych dniach taniej paliwo niż wspomniane ceny.

benzyna diesel paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – shangarey

Zacisnąć zęby i czekać

Kierowcy mogą wyłącznie przyglądać się temu co się dzieje i będzie działo w najbliższym czasie. Jedno jest pewne – do końca roku ciężko będzie liczyć na niższe ceny, niż mieliśmy z nimi do czynienia w ostatnim czasie. Jedyne co może pomóc w tym wszystkim to kryzys gospodarczy na świecie, który jak zauważają eksperci przez wysokie ceny puka bardziej do wszystkich drzwi.

To jednak też nie daje żadnej gwarancji, że diesel i benzyna będą w cenach, jak np. w trakcie pandemii, czyli bardzo niskich. Gdyby nie tarcza antyinflacyjna jeszcze bardziej odczuwalibyśmy skutki każdego wzrostu ceny w hurcie. Wiadomo jednak, że niższa cena pozostanie z nami przez najbliższe trzy miesiące. Później najprawdopodobniej zostanie ona przedłużona.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News