PILNE: Od nowego roku wyższy podatek dla kierowców. Zapłacą dużo więcej za swój garaż

PILNE: Od nowego roku wyższy podatek dla kierowców. Zapłacą dużo więcej za swój garaż

podatek garaz parking

Podaj dalej

Kierowcy posiadający swoje miejsce postojowe oraz garaże zapłacą znacznie wyższy podatek. To kolejna bolączka finansowa, która uderzy w portfele właścicieli samochodów. Samorządy mogą nieco ulżyć w wysokości ceny, ale trudno wierzyć w to, że w dobie kryzysu zrezygnują z łatwych pieniędzy, jakie mogą wpłynąć na ich konto.

Wzrośnie podatek za garaż i miejsce postojowe

dowod rejestracyjny samochod
fot. freepik

Opłaty będą bardzo wysokie, wyższe od ostatnich aż o prawie 12 procent. Powodem jest inflacja, jaka według GUS wynosiła właśnie tyle za pierwsze półrocze 2022 roku. Posiadanie miejsca postojowego staje się powoli czymś bardzo luksusowym, a to za sprawą tego jaki będzie tego koszt. Podatek od nieruchomości, który wyliczany jest na podstawie wskaźników inflacyjnych Głównego Urzędu Statystycznego wzrośnie o 11,8 procent.

Obecnie wychodzi na to, że najlepiej posiadać garaż blaszany, który jest wolnostojący. Za taki podatek w ogóle nie obowiązuje, a co za tym idzie jest w pełni darmowy. Kto ma dom powinien pomyśleć o takim rozwiązaniu, bowiem gwarantuje ono spokój na lata. Oczywiście estetyka i wygoda jest zupełnie inna, ale chociaż nie trzeba co roku liczyć się z coraz wyższymi kosztami.

Najgorszą sytuację mają mieszkańcy bloków wielorodzinnych. Tam alternatyw zbyt dużo nie i każdy jest zobowiązany do tego, żeby płacić za to, co się już posiada. Kto wynajmuje miejsce postojowe czy garaż w dobrej cenie, musi liczyć się z podwyżkami. Właściciele na pewno będą chcieli sobie odbić to, co będą musieli zapłacić w urzędzie.

samochod akcyza oplata
fot. freepik

Parking dużym problemem

Jak widać kryzys potrafi uderzyć z każdej storny, nawet tej o której na co dzień się nawet nie myśli. Tegoroczne zmiany w inflacji będziemy odczuwać długo i tak naprawdę będą uderzać w nas znacznie po czasie. Nawet jeżeli sytuacja będzie się poprawiała, to i tak stare bolączki wciąż z nami pozostaną.

Podatek to składowa wielu czynników i m.in. w tym przypadku jest ona zależna od inflacji. Warto jednak pamiętać, że wyższe ceny mogą dotczyć kierowców tylko w przyszłym roku. Jeżeli sytuacja będzie się poprawiała, wówczas już w 2024 roku opłata może być mniejsza.

tablica-rejestraca-samochodu
fot. freepik

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News