PILNE: Od nowego roku każdy samochód w Polsce będzie fotografowany. Dla niektórych to bardzo zła wiadomość

PILNE: Od nowego roku każdy samochód w Polsce będzie fotografowany. Dla niektórych to bardzo zła wiadomość

dowod rejestracyjny samochod

Podaj dalej

Od 1 stycznia 2023 roku każdy samochód w naszym kraju zostanie sfotografowany raz w przeciągu dwunastu miesięcy. I taka sytuacja będzie powtarzała się już cyklicznie, a każde zdjęcie będzie musiał być zarchiwizowane na okres pięciu lat. To zmiana jaka wchdzi w zycie w trakcie przeglądu samochodu na stacji kontroli pojazdów.

Samochód jak model, czeka go zdjęcie

samochod akcyza oplata
fot. freepik

Fotografowanie samochodów to bardzo zła informacja dla sporej grupy kierowców. Nie jest żadną tajemnicą, że niektóre auta to po prostu wraki, które przechodziły przegląd techniczny. Niektóre nawet się na nim nie pojawiały, a miały wbite, że wszystko jest w porządku, a pojazd może się poruszać po drogach.

Taka patologia się w końcu skończy, a to oznacza, że diagności będą wręcz zmuszeni do tego, aby wykluczać pojazdy z ruchu. Zwłaszcza, że to nie jedyny przepis, który to będzie w jakimś stopniu nadzorował. Zmiana zakłada również wprowadzenie obowiązku archiwizowania wyników badań z opóźnieniomierza oraz urządzeń do pomiaru sił hamowania. Tu praktycznie wyrok dla wielu aut.

Wiekowy samochód, który miał służyć tylko do jazdy, przestanie pełnić taką funkcję. Oczywiście można próbować jeździć bez przeglądu, ale konsekwencje tego mogą być bardziej opłakane, niż utrata ”ukochanego” pojazdu, który służył nam od lat. Warto będzie się zastanowić dwa razy, zanim ktoś zdecyduje się na taki krok.

fot. freepik

Nowości bez podnoszenia opłat

Wiele zmian, zero podwyżek – tak wygląda rządowa droga. Jako, że temat jest bardzo świeży nie wiadomo, jak zareagują na to sami diagności i jakie będą mieli stanowisko. Wiadomo na pewno, że potrzebują wielu środków na to, aby zakupić nowy sprzęt, a także go odpowiednio zabezpieczyć. O pieniądzach jak na razie nie było jednak mowy.

benzyna diesel ceny paliw paliwo samochód
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News