PILNE: Od lutego większy wydatek na paliwo. Kierowcom dojdzie nowy podatek, który towarzyszył będzie nam już na stałe

PILNE: Od lutego większy wydatek na paliwo. Kierowcom dojdzie nowy podatek, który towarzyszył będzie nam już na stałe

paliwo diesel benzyna lpg

Podaj dalej

Kolejny miesiąc to niestety stały wzrost ceny za paliwo podyktowany zmianami na rynku. Kierowcy będą płacili za diesel i benzynę więcej, a to z racji tego, że dostarczenie ich do kraju będzie droższe. Wyższe koszty logistyczne pozostaną już z nami na stałe, a więc śmiało można je nazwać nowy podatkiem, który przez embargo na rosyjskie paliwo pozostanie z nami na dłużej.

Nowe koszty za paliwo

paliwo diesel ceny paliw vat akcyza podatki tarcza inflacja
fot. freepik.com – Max4e

Od 5 lutego wchodzi całkowite embargo na rosyjską ropę w Unii Europejskiej. Polska jako kraj według zapewnień jest przygotowana na taką sytuację, a kierowcy nie powinni tego odczuwać w żadnym stopniu. Diesel i benzyna wciąż będą dostępne na stacjach i nie ma żadnego zagrożenia, że zabraknie paliwa dla kierowców.

Odczuć zmiany kierowcy mogą tylko i wyłącznie… finansowo. Niestety, ale trzeba być przygotowanym na to, że paliwo zdrożeje. A to chociażby z racji tego, że wzrosną koszty logistyczne, jeżeli chodzi o dostarczanie paliw do kraju. Tym bardziej, że nie wszystkie statki są w stanie dopłynął do polskich portów. Te większe ze względy na głębsze wody muszą zostać rozładowane w portach ARA lub w cieśninach duńskich.

Będą to nowe czynniki, które będą wpływały na ceny paliw, a które będą stałe. Można je zatem śmiało nazwać ”nowym podatkiem”, bo koszty logistyczne będą cały czas. Łączna kwota nie będzie bardzo duża, ale to już wśród bardzo wielu zmiennych kolejna, która dochodzi do łącznego kosztu, jaki kierowca musi pokryć przy dystrybutorze.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – natalia.g

Wytrzymać pierwszy kwartał nowego roku

Najgorsza sytuacja związana z cenami ropy będzie w pierwszym w kwartale. To z racji tego, iż z końcem zimy spadnie popyt na diesla ze strony energetyki i ciepłownictwa. Będzie zatem więcej surowca dla pozostałych, co wyrówna potencjalne braki i sprawi, że cena za paliwo przestanie rosnąć. Mimo wszystko zanim sytuacja się unormuje, może minąć jeszcze kwiecień i maj.

Nie zmieni to jednak tego, że zupełnie zmienia się logistyka, jeżeli chodzi o paliwa. Zmieniają się bowiem kierunki z których będzie sprowadzany surowiec do naszego kraju. Kierowcy jednak nie muszą się martwić o to, że będzie to złej jakości produkt i zniszczy on np. ich samochód. Paliwo to tak jak każde inne będzie musiał przejść wszystkie niezbędne normy, zanim trafi do sprzedaży.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News