PILNE: Od listopada zmiany w płatnościach na stacji paliw i nie tylko. Prezydent właśnie złożył podpis

PILNE: Od listopada zmiany w płatnościach na stacji paliw i nie tylko. Prezydent właśnie złożył podpis

platnosc stacji paliw

Podaj dalej

Na każdej stacji paliw, ale również we wszystkich innych miejscach wchodzą zmiany w kwestii płatności. Właściciel bądź pracownik sklepu nie będzie mógł odmówić klientowi dokonania płatności pieniędzmi. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, że dany punkt prowadzi wyłącznie transakcje bezgotówkowe. Teraz z tego tytułu może naprzykrzyć sobie niepotrzebnych problemów.

Na stacji paliw zapłacimy gotówką i kartą

diesel pieniadze oplata dofinansowanie do samochodu

W bardzo wielu przypadkach na stacji paliw można płacić zarówno gotówką, jak i kartą co jest wręcz standardem. Podróżując po Polsce można jednak natrafić na mniejsze punkty, w których zakupu paliwa dokonuje się bezgotówkowo, a jedynie przy pomocy karty. Właściciele w ten sposób chcą uniknąć formalności związanych z bezpieczeństwem i transportem pieniędzy.

Teraz jednak będzie to całkowicie zabronione. ”Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Celem ustawy jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski” – czytamy w komunikacie.

Powodem zmiany był fakt, że 10 procent Polaków wciąż nie posiada konta bankowego. Z kolei wiele osób, która jest posiada traktuje je po macoszemu. Gdy tylko przyjdzie wynagrodzenie z pracy od razu wypłącają całość i operują gotówką. Karta nie jest im w ogóle do niczego innego potrzebna. O zmianę zaapelował prezes Narodowego Baku Polskiego widząc, że w tej kwestii zaczyna pomału robić się duży problem społeczny.

mandat pieniadze samochod

Zmiana daje tylko taką możliwość

Oczywiście nie wszędzie będzie można zapłacić gotówką, bo są miejsca, gdzie po prostu się nie da. Na przykład na stacji paliw, która jest samoobsługowa, robiąc zakupy przez internet (choć tutaj zawsze można zamówić towar za pobraniem). Jest kilka wyjątków, ale te raczej nie będą stanowiły takiego problemu.

Dla kierowców najważniejsze jest to, że od teraz na każdej stacji paliw będą mogli wyjąć pieniądze z portfela i zapłacić za paliwo. Nowe przepisy wejdą w życie w 30 dni od ich ogłoszenia, a więc w okolicach początku listopada.

Płatność kartą

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News