PILNE: Od grudnia za paliwo na stacji zapłacimy kciukiem. Brzmi jak żart, ale nim nie jest

PILNE: Od grudnia za paliwo na stacji zapłacimy kciukiem. Brzmi jak żart, ale nim nie jest

tankowanie diesel paliwo

Podaj dalej

Kiedyś wydawało się to odległą rzeczywistością, ale już od grudnia za paliwo będzie można zapłacić przy użyciu kciuka. I choć wydaje nam się to dziwne, to jednak przyszłość zawitała do teraźniejszości – i to w Polsce. Kierowcy, ale nie tylko oni, będą mogli dokonywać znacznie bezpieczniejszych płatności. Wszystko po to, aby nikt nie przywłaszczył sobie naszych pieniędzy.

Za paliwo zapłacimy w nowy sposób

Bank Pocztowy uruchamia zupełnie nową usługę, którą będzie wspierała karta biometryczna. To właśnie na niej będziemy pozostawiali swój odcisk palca, zanim dokonamy płatności np. na stacji za paliwo. Nie będzie można dokonać żadnej płatności – zarówno tej mniejszej, jak i większej, bez potwierdzenia odcisku. Początkowo usługa zostanie udostępniona klientom instytucjonalnym.

Urządzenie będzie działało w taki sposób, że jeżeli odcisk będzie zgodny z zakodowanym uprzednio wzorcem biometrycznym, zapali się zielona dioda. Wtedy będzie można zapłacić np. zbliżeniowo. To podniesienie standardów bezpieczeństwa i zapewne przyszłość płatności. Ten sektor także rozwija się pod tym kątem, jak wiele innych.

Warto wiedzieć, że zaszyfrowany wzorzec biometryczny odcisku palca zostanie zapisany wyłącznie na karcie płatniczej. To gwarantuje dodatkowe bezpieczeństwo w trakcie płatności np. za paliwo , bowiem dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku lub przesyłane do terminala POS lub bankomatu podczas realizacji płatności. Nie da się zatem wykraść w żaden sposób naszego odcisku.

Pójdziemy o krok dalej?

Karty biometryczne to jedno, ale tak naprawdę świat idzie w zupełnie innym kierunku. Chodzi o wszczepienie czipów pod skórkę, które pozwolą nam m.in. płacić, czy też będą przechowywały nasze dane. Zainteresowanie taką technologią jest coraz większe i niewątpliwie najbliższa przyszłość kształtuje się pod tym kątem.

Kodowanie takich urządzeń będzie wszechstronne. Pozwolą one nie tylko płacić, ale np. otwierać drzwi od domu bądź samoc,hodu, gdy zatank ujemy paliwo i wrócimy po dokonaniu płatności. I choć wydaje nam się to odległe, to jednak płatności kciukiem pokazują, że jesteśmy już bardzo blisko.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News