PILNE: Od 9 listopada nowy taryfikator. Wyraźna podwyżka mandatów dla kierowców

PILNE: Od 9 listopada nowy taryfikator. Wyraźna podwyżka mandatów dla kierowców

prawo jazdy punkty karne taryfikator nowe przepisy (3)

Podaj dalej

Jeszcze tylko kilka dni i w życie wejdzie nowy taryfikator. Wraz z nim na kierowców będzie czekała podwyżka mandatów, a za nią pójdą konsekwencje związane z utratą prawo jazdy. Polscy kierowcy odwiedzający Niemcy, a także mieszkający w tym kraju muszą mieć się na baczności. Nie tylko bowiem w naszym kraju zachodzą zmiany w tej kwestii.

Uwaga na nowy taryfikator w Niemczech

fotoradar diesel mandaty

U naszych zachodnich sąsiadów kwestia wysokości mandatu uzależniona jest w dużej mierze od tego, gdzie doszło do wykroczenia. Znacznie większy konsekwencje można mieć, jeżeli przekroczyliśmy prędkość w terenie zabudowanym, niż poza nim. Różnica w wysokości nie jest wyraźnie większa, ale pokazuje jasno, gdzie trzeba bardziej uważać.

Co najbardziej rzuca się w oczy to fakt, że jadąc szybciej nawet o 1 km więcej niż można, już należy się mandat w wysokości 30 euro. Z kolei taryfikator karze już inną kwotą co każde 5 km/h więcej, a nie jak u nas co 10 km/h. Tak jest do prędkości 30 km/h. Przepisy zagoszczono m.in. pod kątem odbierania prawo jazdy.

Jeżeli w ciągu roku dwa razy zostaniemy przyłapani za jazdę szybszą np. o 26 km/h stracimy uprawnienia na okres miesiąca. Powyżej 60 km/h na dwa miesiące, a jadąc o 70 km/h na trzy miesiące. Jedyne miejsce, gdzie można jeździć szybko to autostrada, gdzie wciąż nie ma żadnych ograniczeń prędkości. Mimo wszystko i tak są informacje o zalecanej prędkości z jaką wskazane jest podróżowanie.

policja mandat kontrola

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Niemcy podobnie jak Polska zmieniają taryfikator, aby w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo innych. Dużą rolę ma tutaj odegrać zwłaszcza kwestia odbierania prawo jazdy dla piratów drogowych. Duży nacisk ma być kładziony właśnie na to, aby samochody w terenie zabudowanym poruszały się z odpowiednią prędkością.

To właśnie tam dochodzi do największej ilości kolizji i wypadków drogowych. Dlatego też tamtejsza policja będzie prowadziła częściej swoje działania, aby po zmianach nauczyć kierowców, że nie warto jechać szybko.

kierowcy prawo jazdy nadmierna prędkość policja

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News