PILNE: Od 9 listopada nowy taryfikator. Wyraźna podwyżka mandatów dla kierowców

PILNE: Od 9 listopada nowy taryfikator. Wyraźna podwyżka mandatów dla kierowców

prawo jazdy punkty karne taryfikator nowe przepisy

Podaj dalej

Jeszcze tylko kilka dni i w życie wejdzie nowy taryfikator. Wraz z nim na kierowców będzie czekała podwyżka mandatów, a za nią pójdą konsekwencje związane z utratą prawo jazdy. Polscy kierowcy odwiedzający Niemcy, a także mieszkający w tym kraju muszą mieć się na baczności. Nie tylko bowiem w naszym kraju zachodzą zmiany w tej kwestii.

Uwaga na nowy taryfikator w Niemczech

U naszych zachodnich sąsiadów kwestia wysokości mandatu uzależniona jest w dużej mierze od tego, gdzie doszło do wykroczenia. Znacznie większy konsekwencje można mieć, jeżeli przekroczyliśmy prędkość w terenie zabudowanym, niż poza nim. Różnica w wysokości nie jest wyraźnie większa, ale pokazuje jasno, gdzie trzeba bardziej uważać.

Co najbardziej rzuca się w oczy to fakt, że jadąc szybciej nawet o 1 km więcej niż można, już należy się mandat w wysokości 30 euro. Z kolei taryfikator karze już inną kwotą co każde 5 km/h więcej, a nie jak u nas co 10 km/h. Tak jest do prędkości 30 km/h. Przepisy zagoszczono m.in. pod kątem odbierania prawo jazdy.

Jeżeli w ciągu roku dwa razy zostaniemy przyłapani za jazdę szybszą np. o 26 km/h stracimy uprawnienia na okres miesiąca. Powyżej 60 km/h na dwa miesiące, a jadąc o 70 km/h na trzy miesiące. Jedyne miejsce, gdzie można jeździć szybko to autostrada, gdzie wciąż nie ma żadnych ograniczeń prędkości. Mimo wszystko i tak są informacje o zalecanej prędkości z jaką wskazane jest podróżowanie.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Niemcy podobnie jak Polska zmieniają taryfikator, aby w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo innych. Dużą rolę ma tutaj odegrać zwłaszcza kwestia odbierania prawo jazdy dla piratów drogowych. Duży nacisk ma być kładziony właśnie na to, aby samochody w terenie zabudowanym poruszały się z odpowiednią prędkością.

To właśnie tam dochodzi do największej ilości kolizji i wypadków drogowych. Dlatego też tamtejsza policja będzie prowadziła częściej swoje działania, aby po zmianach nauczyć kierowców, że nie warto jechać szybko.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News