PILNE: Od 8 listopada trzeba obowiązkowo wymienić opony na zimowe. Ekspert potwierdza informacje

PILNE: Od 8 listopada trzeba obowiązkowo wymienić opony na zimowe. Ekspert potwierdza informacje

opony-zimowe-wymiana

Podaj dalej

To już koniec z zadawaniem sobie pytania, czy to już odpowiedni czas, aby wymienić opony na zimowe. Od 8 listopada wszyscy bardzo szybko powinni zainteresować się tym, aby przerzucić ogumienie letnie na zimowe. Informacje przekazał Damian Dąbrowski zajmujący się pogodą, który nieprzypadkowo uważany jest za eksperta w tym temacie.

Czas wymienić opony na zimowe

Wyznacznikiem dla wymiany opon jest zawsze jeden z dwóch warunków. Albo muszą być zapowiedziane opony śniegu, albo średnia temperatura stała dnia musi wynieść 7 stopni Celsjusza. Oczywiście w rejonach górskich śnieg już od pewnego czasu towarzyszy mieszkańcom najbardziej południowej części kraju.

Dla jednak znacznie większej liczby Polaków najważniejsza jest obecnie średnia temperatura. I ta już wiadomo, że będzie oscylowała właśnie w takiej okolicy, a w zasadzie poniżej. Oznacza to nic innego, jak czas na to, aby wymienić opony na zimowe. I radzimy nie zwlekać, bowiem właśnie poniżej tej wartości ogumienie letnie traci swoje właściwości.

”Co najmniej do połowy listopada nie spodziewam się na ten moment opadów śniegu, poza górami. Prognozy mogą jednak ulec zmianie. Jeśli zaś chodzi o temperaturę, to biorąc pod uwagę fakt, że średnia dobowa w najbliższym czasie spadnie poniżej 7 stopni oraz pojawią się poranne przymrozki, bardziej wskazana będzie jazda na oponach zimowych. Opony lepiej wymienić już teraz, bo później, gdy spadnie pierwszy śnieg, mogą być długie kolejki do wulkanizatorów.” – informuje Damian Dąbrowski.

Zanim udasz się do wulkanizatora

Warto pamiętać, aby dobrze sprawdzić opony zimowe zanim je założymy. Zwłąszcza jeżeli chodzi o bieżni, bowiem to on w dużej mierze odpowiada za nasze bezpieczeństwo. Jeżeli nie mamy pewności czy jest wciąż odpowiedni lepiej zapytać fachowca na warsztacie, czy wciąż nasze koła nadają się do użytku. Jeżeli nie, to lepiej nie szukać tutaj oszczędności.

Zwłaszcza, że nie chodzi tutaj wyłącznie o śnieg, ale i o deszcz i dobre odprowadzanie wody. Jesienią i zimą niewątpliwie najłatwiej wpaść w poślizg i to przy prędkościach dość niewielkich. Stan opon to jednak z najbardziej istotnych rzeczy, do jakiej kierowca musi przywiązywać swoją uwagę. Bagatelizowanie tego może niestety zakończyć się nieprzyjemną przygodą na drodze

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News