PILNE: Od 7 maja benzyna w Polsce kosztuje już ponad 7 złotych! Rekordowa cena paliwa na wszystkich stacjach

PILNE: Od 7 maja benzyna w Polsce kosztuje już ponad 7 złotych! Rekordowa cena paliwa na wszystkich stacjach

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

W weekend benzyna przekroczyła właśnie barierę, która przed kilkoma dniami wydawała się wręcz niemożliwa! Średnia cena 95-tki w hurcie osiągnęła taką wartość, że gdy dodamy do niej 8 procent VAT-u, to cena przekracza 7 złotych. To wręcz niewiarygodne w jak szybkim tempie paliwo to osiągnęło tak wysoki poziom i wręcz dogoniło diesel.

Benzyna z ceną powyżej 7 złotych

ceny paliw lpg benzyna diesel
fot. freepik

od 26 kwietnia benzyna zaczęła drożeć w zawrotnym tempie. Zawsze zwracaliśmy uwagę, że to diesel ma tego typu huśtawki, że potrafi szybko drożeć i szybko tanieć. 95-tka natomiast praktycznie szła niczym niewielka fala, raz lekko się podnosząc i raz opadając, co praktycznie nie dało się odczuć. Po wielu takich tygodniach, a wręcz miesiącach sytuacja diametralnie się zmieniła.

Dziś po zsumowaniu wszystkich składowych średnia cena tego paliwa nie jest niższa niż 7,03 zł/l. A jeszcze nie tak dawno wręcz odliczaliśmy dni, kiedy benzyna miała kosztować 5,99 zl/l. Brakowało około 15 groszy i wszystko wskazywało na to, że w końcu uda się zejść poniżej 6 złotych. Nie minął miesiąc i kierowcy w Polsce znaleźli się w całkowicie innej rzeczywistość.

W niecałe dwa tygodnie benzyna zdrożała niemal 70 groszy, co należy uznać za bardzo dużą podwyżkę. Do diesla traci już tylko 25 groszy, a więc jest na wyciągnięcie ręki! Tak niewielkiej różnicy między tymi paliwami nie było od bardzo dawna. Z reguły trzeba bylo dopisywać przed tą wartością jeszcze złotówkę z przodu! Kierowcy odczują te wszystkie zmiany niestety w swoich portfelach i budżetach domowych.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Śmiali się z silników wysokoprężnych

Kierowcy posiadający silnik benzynowy mogli poczuć się na tle jeżdżących na silniku wysokoprężnym, niczym kierowcy z instalacją gazową. Płacili zawsze około złotówkę mniej niż oni. Teraz przyjdzie im płacić praktycznie tyle samo i niestety nie z tego względu, że to olej napędowy aż tak potaniał, ale benzyna aż tak zdrożała.

Na pylonach już tylko LPG będzie wyświetlało się poniżej kwoty 7 złotych – ale i jego cena nie będzie niska. Coraz bardziej można spodziewać się tego, że wraz z wysoką marżą lada moment LPG będzie kosztowało powyżej 4 złote za litr. Za kilka tygodni można mówic o kwocie 100 procent wyższej niż cena w ubiegłym roku. Przypomnijmy, że wówczas autogaz kosztował około 2,20 zł/l.

ceny paliw diesel benzyna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News