PILNE: Od 6 lipca kierowcy w Polsce znacząco zwolnią. Unia Europejska dopięła w końcu swego

PILNE: Od 6 lipca kierowcy w Polsce znacząco zwolnią. Unia Europejska dopięła w końcu swego

unia europejska diesel

Podaj dalej

Unia Europejska po raz kolejny bardzo mocno ingeruje w życie kierowców. Jazda samochodem o 6 lipca nie będzie już taka sama wcześniej, a z czasem można powiedzieć, że będzie tylko gorzej. A nadzór nad tym nie będzie trzymała już tylko policja, ale… nasz własny pojazd. Będzie to mocne uderzenie z walką o bezpieczeństwo na drogach.

Po raz kolejny Unia Europejska ”bawi się” samochodami

ceny paliw unia europejska
fot. freepik

Od 6 lipca kierowca, który będzie posiadał nowy samochód będzie mocno karcony za szybką jazdę. Unia Europejska swego czasu nakazała wprowadzenie systemu ISA i ten za kilka tygodni wchodzi w życie. Samochód za każdym razem będzie nam przypominał o tym, że przekraczamy prędkość – zrobi to na kilka sposobów.

Jak dokładnie, o tym decyduje już producent, ale wariantów jest niewiele. Pojazd będzie mógł samodzielnie odpychać pedał gazu, zmniejszyć moc silnika,  pikać przez kilka sekund albo w momencie wciskania gazu zawibruje pedał. Jest jednak jak na razie plus tego – można to wyłączyć, tyle tylko, że za każdym razem gdy odpalamy silnik, a nie na stałe.

Z czasem jednak wyłączenie tej funkcji może być niemożliwe, ale to czy tak się stanie, zostanie określone z czasem. Na razie Unia Europejska będzie zbierała dane, jak kierowcy użytkują ”nowy produkt” i jak z niego korzystają. To może być kluczowe do kolejnych decyzji, jakie zostaną określone przez parlament. Za kilka lat może być tak, że nie pojedziemy po prostu więcej, niż pokazują znaki.

Europarlament - Unia Europejska
europarl.europa.eu

Koniec swobodnej jazdy

Dla kierowców to nic innego jak uderzenie w swobodną jazdę. Będą oni pod nadzorem własnego samochodu, który na niewiele im pozwoli. Wciskanie pedału gazu na nic się zda, bowiem jeżeli system wykryje, że nie może jechać więcej, to auto po prostu nie pojedzie. Tak będzie wyglądało dbanie o bezpieczeństwo na drogach.

Świat zwolni, a dokładnie zwolnią samochody. Na razie tyczy się to nowych samochodów, więc tak naprawdę efekt tego zobaczymy za kilka lat, a w zasadzie za ponad 10 lat, gdy obecne nowe samochody będą się starzeć. Tyle tylko, że za przykładowe 10 lat przepisy związane z tym systemem zostaną zapewne mocno zaostrzone. Kierowcy, kupując nowy samochód po 6 lipca tego roku muszą mieć na uwadze zmianę, która może mocno dokuczyć. Wciskanie przycisku wyłączającego ISA będzie zapewne częste.

kierowca prędkość a zużycie paliwa
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News