PILNE: Od 5 lipca diesel i benzyna poniżej 7 złotych?! Tak taniego tankowania nie było od wielu tygodni

PILNE: Od 5 lipca diesel i benzyna poniżej 7 złotych?! Tak taniego tankowania nie było od wielu tygodni

diesel benzyna tankowanie

Podaj dalej

To może być duży szok dla kierowców, bowiem diesel i benzyna są bliskie tego, aby kosztować poniżej 7 złotych za litr. Na razie nie będzie to jeszcze jednak na samych stacjach paliw, ale w cenach hurtowych. To jednak przekłada się na to, że tankując będziemy wydawali znacznie mniej pieniędzy przy kasie.

Grosze dzielą diesel i benzynę od szóstki

diesel benzyna lpg ceny paliw
fot. freepik.com – blasco5

Średnie ceny hurtowe paliw znajdują się o grosze od tego, aby spaść poniżej 7 złotych za litr. Diesel kosztuje 7,07 zł/l, a benzyna 7,03 zł/l, więc już tak naprawdę brakuje niewiele. Warto zwrócić uwagę, że doszło do kolejnej zmiany w paliwach i od soboty to znów benzyna jest najdroższa na stacjach. Różnice jak widać są jednak minimalne i do takich roszad będzie dochodzić często.

Początek lipca daje nam zatem ceny na poziomie około 7,60 zl/l na stacjach paliw. Żeby cena detaliczna spadła do poziomu z szóstką na przodzie, wciąż zatem droga jest bardzo daleka. Cena hurtowa musiałaby znajdować się na poziomie około 6,40 zł/l, a więc być niższa o około 70 groszy niż obecnie. Tak szybko to jednak nie nastąpi.

Tym bardziej że teraz rynek rządzi się promocjami, a nie ”realnymi” obniżkami cen na stacjach paliw. Diesel i benzynę można tankować taniej, ale nie jest to wynikiem naturalnej kolei rzeczy. Na większe ruchy wygląda na to, że trzeba czekać od września. Pytanie tylko, w którą stronę to będzie zmierzało. Bo prognozy na ostatnie miesiące tego roku są mało korzystne, ale niekoniecznie muszą się sprawdzić.

kradzież paliwa ze stacji konsekwencje
fot. freepik

Pamiętajmy o jednej rzeczy

Kierowcy w obecnych czasach zapominają, że wciąż płacimy znacznie niższy podatek za diesel i benzynę. Gdy z czasem paliwo będzie realnie tańsze, to i tak zdrożeje o złotówkę przez wyższy VAT. Kiedyś nie był to problem, że go płaciliśmy – dziś, może okazać się to dużym kłopotem. Istotną rolę odegra jednak to, po ile faktycznie będzie paliwo.

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News