PILNE: Od 29 sierpnia nowa cena za diesel, benzynę i LPG. Koniec września inny niż wszyscy sobie wyobrażali

PILNE: Od 29 sierpnia nowa cena za diesel, benzynę i LPG. Koniec września inny niż wszyscy sobie wyobrażali

PILNE: Od 29 sierpnia nowa cena za diesel, benzynę i LPG. Koniec września inny niż wszyscy sobie wyobrażali

Podaj dalej

Ostatni dni sierpnia i początek września przyniesie spore zmiany na stacjach paliw. Diesel zgodnie z tym o czym alarmują wszyscy od tygodnia, najbardziej uderzy w portfele kierowców. Z kolei benzyna i LPG wciąż utrzymują się na niskim i stabilnym poziomie. Tutaj jak na razie właściciele samochodów z takim napędem mogą spać całkowicie spokojnie.

Po ile diesel, benzyna i LPG na początku września?

benzyna diesel ceny paliwa ropa naftowa
fot. freepik.com – Dapetrus

Dość duży szok przeżyją po raz kolejny w ostatnim czasie kierowcy tankujący diesel. Podwyżki nie opuszczają ich w ostatnim czasie, a ostatnie dni to już prawdziwy koszmar. W weekend cena zatrzymała się ostatecznie na poziomie 7,20 zł/l w hurcie. W cenie detalicznej na stacjach paliw średnia cena zatem powinna być nie mniejsza niż 7,77 zł/l bez marży.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, patrząc na benzynę. Tutaj niemalże już od miesiąca cena nie zmieniła się nawet o 10 groszy w górę czy w dół! To wydaje się wręcz niewiarygodne, że w takim okresie jak teraz paliwo może być tak stabilne na rynku. 95-tka to zatankowania jest obecnie w cenie nawet poniżej 6,50 zł/l na bardzo wielu stacjach. Kierowcy z tym silnikiem na pewno odżyli po okresie, kiedy musieli płacić niemal złotówkę więcej za litr.

Nie zmienia się również kompletnie nic jeżeli chodzi o LPG. Tutaj cena już od dłuższego czasu ustabilizowała się na pewnym poziomie. Ceny jednak zależnie od stacji paliw mogą wahać się nawet o kilkadziesiąt groszy. Dlatego tutaj też kierowcy muszą zachować czujność i znaleźć najtańszą dla siebie stacje w okolicy. Tankowanie poniżej 3 złote za litr nie stanowi obecnie żadnego problemu, a można znaleźć nawet stacje oferujące 2,80 zł/l. A to już trzeba uznać za rewelacyjną cenę.

diesel benzyna ropa naftowa paliwo cena ceny

Wrzesień dla wszystkich wielką zagadką

Ile będziemy płacili za paliwo w połowie września, a ile na koniec? To pytania na które dzisiaj tak naprawdę nikt nie zna odpowiedzi. Największy znak zapytania stanowi decyzja OPEC+, która ma zdecydować o obniżeniu wydobycia ropy w najbliższym czasie. To może doprowadzić do sytuacji, że diesel będzie kosztował ponad 8 złotych, a benzyna ponad 7 złotych. Oczywiście nie od razu, ale tempo podwyżek będzie przypominało to oleju napędowego z ostatnich dni.

Kierowcy bardziej muszą spodziewać się zmian na niekorzyść, a więc związanych z większym wydatkiem na paliwo. Wakacje okazały się dla wszystkich dość łaskawe, ale jesień sporo namiesza w naszym życiu finansowym. Diesel i benzyna mogą tutaj odgrywać kluczową rolę w kontekście zmian. Ważne będzie to, aby racjonalnie podchodzić do każdej podróży i oszczędzać paliwo tam, gdzie tylko się da. Mniejszy popyt z czasem, także wpłynie na lepsze ceny.

paliwo płatność gotówka karta stacja paliw benzyna diesel
fot. freepik.com – irenemiller

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News