PILNE: Od 29 listopada diesel, benzyna i LPG z dużą zmianą na stacjach. Tankujący paliwo będą zaskoczeni

PILNE: Od 29 listopada diesel, benzyna i LPG z dużą zmianą na stacjach. Tankujący paliwo będą zaskoczeni

diesel stacja paliw

Podaj dalej

Od początku przyszłego tygodnia wszystkich kierowców tankujących diesel, benzynę lub LPG czeka miłe zaskoczenie na stacjach. Ma to być jeden z pierwszych tak pozytywnych tygodni od bardzo dawna, gdzie ceny paliw nie będą wyższe niż we wcześniejszym tygodniu. Oczywiście nie ma się co spodziewać dużych obniżek, ale nadchodzi nieco lepszy okres.

Diesel, benzyna i LPG bez większego wzrostu ceny

W piątek analitycy e-petrol zaprezentują prognozy na ostatni tydzień listopada, ale tym razem o negatywnym rozczarowaniu nie powinno być. Krajowe średnie nie powinny podskoczyć w górę, a sam Daniel Obajtek, prezes Orlenu przyznał, że nadchodzi okres stabilizacji cen. To niewątpliwie dobra informacja przed końcem roku.

Obecnie średnia w Polsce za diesel wynosi 6,04 zł/, benzyny także 6,04 zł/l, a za LPG trzeba zapłacić statystycznie 3,39 zł/l. Patrząc na dwa pierwsze paliwa tutaj na pewno powinniśmy zauważyć różnicę i bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas średnia krajowa będzie już z piątką z przodu. Zwłaszcza, że nadchodzi jeszcze jedna rzecz która ma wiele zmienić – tarcza inflacyjna.

Bo wszelkie prognozy nie uwzględniają jej wejścia. A rządowe zmiany także mają wpłynąć na poprawę ceny paliw, choć nie wiadomo w jakim stopniu. Więcej informacji powinniśmy poznać w przeciągu najbliższych kilku godzin, bowiem tak wynika z zapowiedzi partii rządzącej. Wtedy od razu będzie można ocenić, jaki wkład został w to włożony.

Najważniejszy będzie dolar

Obecnie najważniejsze dla cen paliw jest to, jak bardzo mocny jest dolar, a jak słaba złotówka. Bo o ile ceny ropy na giełdzie utrzymują się statystycznie na tym samym poziomie, to ważną rolę odgrywa waluta. Teraz wszystkie oczy powinny być zwrócone bardziej w tym kierunku, gdyż jeżeli proporcje będą zbyt duże, będziemy ”przepłacać” za tankowanie.

Cena za diesel i benzynę ma bardzo istotny wpływ na sytuację w każdym kraju. Dlatego też wykonywane są wszelkie starania, aby paliwa nie przyczyniły się znacząco do rosnącej inflacji. Choć z drugiej strony to LPG jest produktem numer jeden w Polsce, jeżeli chodzi o największy wzrost rok do roku. Różnica sięga już blisko 60 procent wzrostu!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News