PILNE: Od 28 czerwca coraz większe obniżki za diesel, benzynę i LPG. Wyraźny spadek cen w końcu zauważalny dla portfeli

PILNE: Od 28 czerwca coraz większe obniżki za diesel, benzynę i LPG. Wyraźny spadek cen w końcu zauważalny dla portfeli

diesel benzyna ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Kierowcy mogą być znacznie spokojniejsi, niż w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o ceny za diesel, benzynę i LPG. Wszystkie znaki wskazują na to, że przed nami seria obniżek na stacjach paliw. A to za sprawą sprzyjających warunków ku temu. Wejście w lipiec może być naprawdę z przytupem i wiele wskazuje na to, że tak będzie.

Diesel, benzyna i LPG jeszcze tańsze

benzyna diesel VAT
fot. freepik

Ropa na świecie jest już tańsza o około 10 procent, względem tego ile trzeba było za nią zapłacić jeszcze nie tak dawno. Na stacjach paliw wciąż nie widać takich obniżek, bowiem paliwo musiałoby kosztować obecnie nieznacznie ponad 7 złotych. Do tego poziomu jeszcze długa i daleka droga, ale może nie tak daleka jak wielu osobom się wydaje.

Tutaj wciąż rodzi się pytanie, dlaczego ropa tanieje tak szybko, a diesel i benzyna nie. Tutaj odpowiedź trzeba wskazać na rządy krajów, które dość biernie podchodzą do tematu obniżek. Ceny kontraktów terminowych na ropę spadają w oczekiwaniu na duże uderzenie w konsumpcję, ale polityka rządu nadal utrzymuje ceny paliw na wysokim poziomie.

Kraje mają bardzo różne systemy podatkowe. Mało tego – bardziej teraz idą w kierunku obniżania podatków i różnych dofinansowań paliw. Coraz bardziej krajów decyduje się na wsparcie dla obywateli, gdyż ceny nie tylko u nas są rekordowe, ale również w Azji czy Stanach Zjednoczonych. Dlatego też tak ważne jest, aby odpowiednio unormowała się cena na świecie, bo wówczas dany kraj ciężko będzie miał znacząco ją obniżyć u siebie. Wiadomo, co wówczas by się działo przy granicach.

benzyna diesel lpg ceny paliwo
fot. freepik

Poziom 7,50 zł/l zostanie ”przekroczony” w dół

Wiele wskazuje na to, że początek lipca może przynieść cenę za diesel i benzynę poniżej kwoty 7,50 zł/l. Stacje paliw muszą bardziej odważnie decydować się na obniżki. Zaczną na to pozwalać ceny hurtowe, które widać, iż mają tendencję spadkową. Najważniejsze, aby szybko nie nadeszło żadne załamanie, ale na razie tego nie widać.

Nawet dolar zaczyna tanieć, co także jest korzystne dla kierowców. To w końcu w tej walucie dokonywany jest zakup, a więc im mocniejsza złotówka tym po prostu lepiej dla kierowców. Istotny jest również fakt, że wracają rozmowy Stanów Zjednoczonych z Iranem. To może również się przyczynić do tego, że cena za ropę będzie spadać. To wszystko w obawie przed tym, aby nie dawać ważnego argumentu w prowadzonych negocjacjach.

diesel olej napedowy
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News