PILNE: Od 25 lipca diesel, benzynę i LPG czekają większe obniżki niż zapowiadano. Ten poranek zmieni bardzo wiele w cenach na stacjach paliw

PILNE: Od 25 lipca diesel, benzynę i LPG czekają większe obniżki niż zapowiadano. Ten poranek zmieni bardzo wiele w cenach na stacjach paliw

benzyna diesel ceny paliw paliwo

Podaj dalej

Szykujmy się na znacznie tańszy diesel, benzynę i LPG niż mówiono nam wcześniej. Pokazał to poniedziałkowy poranek, który jasno wskazuje kolejne spadki cen. Po weekendzie cena baryłki ropy dość znacznie polecała w dół, i obecnie znajduje się na poziomie poniżej 100 dolarów. A wiele wskazuje na to, że może pod tym względem być jeszcze lepiej.

Diesel, benzyna i LPG na koniec lipca wyraźnie potanieją

benzyna diesel ceny paliw paliwo samochód
fot. freepik.com – feepikcontributorthailand

Poniedziałkowa giełda rozpoczęła się od ceny 99 dolarów za baryłkę ropy Brent i wraz z upływem czasu o poranku w Polsce jej wartość wyceniana jest już na 97 dolarów. To aż około 8 dolarów mniej, niż kosztowała jeszcze w piątek. Wygląda zatem na to, że ten tydzień może naprawdę mocno namieszać w cenach paliw.

Tania ropa zwiastuje tani diesel, benzyną, ale i w efekcie końcowym LPG. A już w ostatnich dniach wszystkie paliwa poszły wyraźnie w dół, co w tym tygodniu będziemy obserwować na stacjach. Jeżeli przez najbliższe dni ropa nie zdrożeje do poziomu powyżej 100 dolarów, a będzie zbliżać się do poziomu 90 dolarów, ceny paliw mogą nas mocniej zaskoczyć niż liczymy.

A wedle zapowiedzi rynku to scenariusz bardzo możliwy. Wszystko przez malejący popyt na paliwa, rosnącą recesję, a do tego rosnącą liczbę chorych na koronawirusa w coraz większej liczbie krajów. Obawy są zatem duże, że popyt i gospodarki w krajach coraz wyraźniej będą hamować. Z kolei nowe obostrzenia przyczynią się do tego, że znów będziemy znacznie mniej podróżować samochodem.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

W lipcu ceny paliw zbliżą się do 6 złotych

Jeżeli tak to będzie wyglądało, to w pierwszej połowie lipca diesel i benzyna mogą już kosztować mniej niż 6,50 zł/. Na pewno dla stacji paliw też to będzie jakaś niespodzianka, a więc w marżach ich ceny mogą być wyższe, aby zrównać je realnie dopiero z promocjami. Nie zmienia to jednak faktu, że w efekcie końcowym zapłacimy naprawdę bardzo tanio za tankowanie.

Nie pozostaje teraz nic innego, jak bacznie przyglądać się temu, jak dalej będzie zachowywała się ropa. Na razie ma tendencję spadkową i to bardzo wyraźną. Pierwsze odczucie zmian może nastąpić już pod koniec tego tygodnia, a więc na sam koniec lipca. Wejście zatem w sierpień, może być okresem rozpoczęcia większych zmian cenowych na stacjach. Kierowcy mogą się naprawdę cieszyć z tego co się dzieje, powoli wraca normalność pod względem cen na stacjach.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News