PILNE: Od 23 maja diesel poniżej 7 złotych w całej Polsce. Najniższa cena względem benzyny od wielu miesięcy

PILNE: Od 23 maja diesel poniżej 7 złotych w całej Polsce. Najniższa cena względem benzyny od wielu miesięcy

benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

Diesel w Polsce znów schodzi poniżej kwoty 7 złotych – i to w całej Polsce! Olej napędowy pomimo wysokiej ceny ropy na świecie tanieje, co na pewno jest dużym zaskoczeniem. Zwłaszcza, że przy tych wartościach kosztował on z reguły około blisko 7,50 zł/l, a teraz jest to znacznie taniej. Wytłumaczenie? W ostatnim czasie coraz trudniej kierowcom znaleźć tutaj sens.

Tani diesel znów na szóstkę

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

W sobotę średnia cena paliw za diesel wynosi 6,44 zł/l, a więc z podatkiem jej cena wynosi 6,95 zł/l. Oznacza to, że wartość tego paliwa znów spadła i w zasadzie dzieje się tak niema blisko od tygodnia. Olej napędowy tak tani nie był już bardzo dawno. Trzeba by przerzucić wiele kartek w kalendarzu z tygodniami w tył, aby doszukać się korzystniejszej ceny.

Warto zwrócić uwagę również na inny fakt w cenach paliw. Benzyna kosztuje obecnie 38 groszy więcej niż diesel w hurcie. To także rekord pod tym względem, ale już nie od wielu tygodni, lecz miesięcy. Doszło, a w zasadzie dochodzi do mocnej zamiany ról, gdzie ceny paliw wywróciły się do góry nogami. Tani olej napędowy na pewno cieszy bardziej, bowiem to kluczowe paliwo dla gospodarki i transportu.

Kierowców niewątpliwie może zdziwić fakt, że diesel tanieje, gdy ropa kręci się na poziomie 110-115 dolarów za baryłkę. W zasadzie cały czas notuje wzrost w ostatnim czasie. To jednak nie przeszkadza w tym, aby paliwo to taniało. Zapewne to efekt marży modelowej, która topnieje i dzięki temu w tym przypadku napotykamy niższe ceny. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie sytuacja pod względem cen jest dość skomplikowana i nie zawsze łatwo do zrozumienia jak kiedyś.

diesel benzyna lpg
fot. freepik

Cisza przed burzą

Po chwilowych skokach ceny niewątpliwie zapanował pewien przestój. Wielkich pozytywów na pewno nie ma, ale za największy na pewno można uznać to, że ceny paliw nie drożeją. Chwilowa przerwa w tej kwestii pozwala znów liczyć na to, że można nieco zaoszczędzić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to nieco złudne. Diesel i benzyna wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

A kilkadziesiąt groszy w dół czy w górę, to zjawisko z którym będziemy mieli do czynienia cały czas. Będzie to zależne od wielu czynników, nad którymi obecnie ciężko zapanować. Tym samy Polacy muszą być przygotowani na huśtawkę emocji na stacjach paliw. Raz bedą bardziej zadowoleni, raz mniej. Choć bardziej muszą spodziewać się tego, że częściej mniej.

diesel olej napedowy
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News