PILNE: Od 22 listopada rekordowa obniżka za diesel i benzynę. Ceny paliw nie były tak niskie od wielu tygodni

PILNE: Od 22 listopada rekordowa obniżka za diesel i benzynę. Ceny paliw nie były tak niskie od wielu tygodni

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Cena za diesel i benzynę w końcu przestaje wędrować nieustannie w górę, a widoczne są realne obniżki cen paliw. Patrząc na ceny w rafineriach mówimy o naprawdę znaczących różnicach, bo np. benzyna kosztuje obecnie 4763 zł netto za 1000 litrów, czyli jest o 115 zł tańsza niż przed początkiem listopada. Z kolei olej napędowy jest tańszy aż o 134,20 zł od rekordowej ceny w tym roku!

Wciąż jednak diesel i benzyna nie tanieje na stacjach

W rafineriach widać ogromny różnice w porównaniu z tym, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze kiedyś. Mimo wszystko przy tamtych wysokich cenach diesel i benzyna były tańsze niż są obecnie. Przypomnijmy, że na stacjach paliw właśnie padły historyczne rekordy ceny paliw. Kierowcy średnio w całej Polsce płacą powyżej 6 złotych za litr. To pewien paradoks, który wciąż ciężko zrozumieć wielu kierowcom.

Nie brakuje jednak pewnych nieprawidłowości, które chwieją mocno rynkiem paliw. Wystarczy wspomnieć, że paliwa w ostatnim czasie były taniej sprzedawane na stacjach, niż kupowane w hurcie. Rynek marży wywrócił się do góry nogami, przez co teraz każdy ruch ze strony stacji może być niejasno odczytywany.

Do tego wszystkiego dochodzi wiele innych czynników, jak cena ropy, inflacja, czy słaba złotówka na tle innych walut. Wystarczy tylko jeden niepokojący sygnał z rynku, a już wszystko może wywrócić się do góry nogami, zmieniając mocno cenę za diesel i benzynę. Na razie jednak sygnały są dość pozytywne, chociażby z rynku ropy. Ta w ostatnim czasie tanieje, ale za tym musi iść wzmocniona polska waluta.

Ropy będzie coraz więcej

Na świecie jest obecnie produkowanych dziennie 6,2 mln baryłek dziennie. To duża i wbrew wszystkiemu odpowiednia liczba, która powinna wystarczać. Mimo wszystko taka wartość może szybko wyczerpać, jeżeli wzrośnie zapotrzebowanie do wcześniejszego poziomu. Na razie jednak sytuacja na świecie sprzyja niedoborom, przez kolejne restrykcje wielu krajów.

To zaczynają widzieć także inwestorzy, którzy coraz mniej odważnie wykładają pieniądze. Nie chcą oni powtórzyć sytuacji, w której diesel i benzyna będą sprzedawane za ”śmiesznie niskie ceny”, a sama ropa straci na wartości. Kontrolowanie tego jest mimo wszystko niezwykle trudne. Wiele tutaj zależy od samych ludzi i ich zachowania, które może okazać się nieprzewidywalne i zaskakujące.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News