PILNE: Od 21 września zmiana przepisów. Przejście dla pieszych na nowych zasadach dotyczy nas wszystkich

PILNE: Od 21 września zmiana przepisów. Przejście dla pieszych na nowych zasadach dotyczy nas wszystkich

przejscie dla pieszych

Podaj dalej

Przejście dla pieszych już nie będzie takim miejscem, jakim jest w wyobraźni Polaków. Rząd wprowadził zmiany w Prawie o ruchu drogowym, które znacząco zmieniają postrzeganie tego miejsca. Nie ma to nic wspólnego z nowym taryfikatorem, który pojawił sie niedawno. To po prostu kolejna zmiana, która dotyczy pieszych, jak i samych kierowców.

Od teraz przejście dla pieszych jest niemal wszędzie

nowe przepisy pieszy przejście
fot. freepik.com

W życie wchodzi tzw. ”przejście sugerowane”, które jest dość popularne w niektórych krajach. Od małego mamy wpajane, że przez drogę przechodzi się jedynie tam, gdzie znajduje się przejście dla pieszych. Jeżeli pasów nie ma w odległości do 100 metrów, wówczas można przejść na drugą stronę jezdni, ale ze szczególną ostrożnością.

Teraz nie będzie już obowiązku stosowania się do tego, co na pewno trudno będzie wytłumaczyć nie tylko najmłodszym. Od teraz każdy z nas będzie mógł przejść przez ulicę tam, gdzie nie ma pasów. Mówi o tym nowy przepis, który daje taką możliwość, co na pewno do końca może nie ucieszyć samych kierowców.

Sam przepis mówi, że można przejść przez miejsce „nieoznakowane, dostosowane technicznie umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych”. Co to tak naprawdę oznacza? Pieszy będzie mógł przejść, jednak nie będzie mieć pierwszeństwa przed pojazdami i będzie zobowiązany przecinać drogę prostopadle, a nie na skos. Musi zrobić to tak, aby nie spowodować zagrożenia w ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.

pasy przejscie droga
fot. freepik

Przejście sugerowane, czyli co?

Teraz każdy może zadać sobie pytanie, co oznacza przejście sugerowane? Choć pod tym względem doszło do zmian w przepisach drogowych, to jednak ustawodawca nie sprecyzował samego pojęcia. Teoretycznie to miejsca dowolne lub takie, gdzie są np. specjalnie obniżone chodniki przy drodze. Oczywiście w Polsce takich miejsc jest tyle, że można by wyliczyć na palcach dwóch rąk.

W teorii, ale i niejako w praktyce, przejście dla pieszych jest od dziś niemalże wszędzie. Trudno będzie teraz nawet policjantom wyegzekwować mandat, jeżeli ktoś powoła się na przejście sugerowane. Pytanie tylko, co w takiej sytuacji zrobi sąd, który będzie musiał stanąć po jednej ze stron. A musi stanąć po stronie prawa, więc w praktyce pieszy zawsze będzie miał rację. Zadać sobie można zatem pytanie, czy tak nieprecyzyjny przepis w ogóle musiał powstać i wejść w życie?

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News