PILNE: Od 2024 roku nowa benzyna w Polsce! Rząd reaguje w ten sposób na kryzys paliwowy

PILNE: Od 2024 roku nowa benzyna w Polsce! Rząd reaguje w ten sposób na kryzys paliwowy

ceny paliw diesel benzyna

Podaj dalej

Już za niecałe półtora roku na stacjach paliw w Polsce ma pojawić się nowa benzyna. Będą tankować ją wszyscy kierowcy i ma to być odpowiedź na kryzys paliwowy, który trwa w najlepsze. Samo paliwo ma być jednak lepsze w swoich właściwościach, bowiem jego skład będzie o podwyższonym udziale biokomponentów. Projekt w tej sprawie jest już gotowy.

Kierowcy już czekają aż pojawi się nowa benzyna

paliwo ceny paliwa diesel benzyna
fot. freepik

Rynek paliwowy nie jest łatwy od kiedy Rosja rozpoczęła działania zbrojne na Ukrainie. Do tego – co naturalne i w pełni zrozumiałe – nie pomagają w tym wszystkim sankcje, jakie zostały narzucone na ten kraj ze strony Unii Europejskiej i nie tylko. Rząd też jest zobowiązany do tego, aby nadzorować paliwa i tworzyć do nich odpowiednie ustawy względem nowych norm.

Rozwiązaniem proponowanym w tym zakresie jest wdrożenie benzyny silnikowej typu E10, tj. o podwyższonym udziale biokomponentów. Ta miałby pojawić się już na rynku w 2024 roku. Jest też specjalna dyrektywa, która jasno określa przyszłość tego, jak będzie wyglądała benzyna czy diesel.

Mówi ona, że udział biopaliw w transporcie ma wzrosnąć do 2030 roku do 14 procent. W tym maksymalnie 7 procent mają stanowić biopaliwa pierwszej generacji. Mowa o surowcach rolnych, z których się je wytwarza: kukurydza, ziemniaki czy burak. Wszystko ma swoje dobre i złe strony w tej kwestii. Te gorsze jak zawsze tyczą się kierowców.

podatek spaliny unia
gov.pl

Ceny paliw przez to drożeją

Biokomponenty nie są tanie, a dodawanie ich w większej ilości sprawi, że benzyna czy diesel będą po prostu droższe. Dziś na rynku ich cena w tej samej ilości, przekracza cenę paliwa. To niestety nie jest dobry prognostyk, mając na względzie, że ma być jeszcze drożej. Nawet gdy ceny paliw wrócą do jakiegoś normalnego poziomu, to będą musiały być odpowiednio wyższe, właśnie przez BIO.

Niestety, ale ropa czy samo paliwo stało się czymś, w co polityka ewidentnie za mocno zaingerowała. Z tego też powodu mamy i mieć będziemy kłopoty, z którymi wcześniej się nie mierzyliśmy. A szybkiego unormowania sytuacji w tym temacie nie widać, nawet z ”pomocą” różnych kryzysów, jakie mają nadejść. Wspomnieć by można chociazby o recesji.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News