PILNE: Od 20 listopada obniżki za diesel i benzynę gwałtownie wyhamują. Zaczął się sprawdzać czarny scenariusz dla kierowców

PILNE: Od 20 listopada obniżki za diesel i benzynę gwałtownie wyhamują. Zaczął się sprawdzać czarny scenariusz dla kierowców

diesel ceny paliwa

Podaj dalej

Nadchodzi kres obniżek na stacjach paliw za diesel i benzynę w Polsce. Choć w przypadku oleju napędowego ciężko powiedzieć, że odczuł on znacząco wszystkie te dobre rzeczy, jakie działy się z ropą. A ta przypomnijmy, że potaniała dosć wyraźnie – kosztowała o około 15 dolarów mniej niż wcześniej. Mimo to przy tym paliwie nie odnotowano aż takim spadków cen.

Diesel i benzyna przestają tanieć?

diesel ceny paliw
fot. freepik

Stacje paliw w ostatnim czasie musiał reagować na to, że ropa spadła do poziomu 100 dolarów za baryłkę. Najlepiej na tym wyszli kierowcy tankujący benzynę, bowiem to właśnie za 95-tkę średnia cena hurtowa znacznie spadła poniżej 7 złotych za litr. W detalu paliwo to można zatankować za około 7,10-7,30 zł/l z różnymi promocjami.

Diesel jednak tak tani nie jest i średnio w hurcie kosztuje 40-50 groszy więcej, niż benzyna. Warto jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz, jaka ma miejsce na stacjach paliw. Ceny nie do końca oddają rzeczywistość, jaka panuje na rynku, a wszystko przez… promocje. Można zatem śmiało stwierdzić, że ceny na pylonach są ”nie tak niskie”, jak przy samej kasie dokonując płatności.

Dlatego też obniżki były lekki, delikatne, a i też nie wszędzie widoczne były dysproporcje w cenie między paliwami. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z LPG, gdzie jakby jego cena nagle została zamrożona i nie staje się niższa. Wysoka marża i wyższa bariera tego, aby cena realna nie była zbyt niska. Wyobraźcie sobie, że autogaz kosztuje faktycznie równe 3 złote, a przy kasie np. 2,70 zł/l. To byłoby coś fantastycznego i… realnego w odniesieniu do rzeczywistego stanu.

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Paliwo już nie tak tanie

W poniedziałek ropa na giełdzie zanotowała pod koniec dnia tendencję wzrostową, a we wtorek jak widać dalej się utrzymuje. Baryłka obecnie wyceniana jest na poziomie 106 dolarów i z ciekawością będziemy patrzeć, co przyniosą kolejne godziny i dni. Na pewno taki wzrost w okolicach 6 dolarów nie sprzyja dalszym obniżką.

Musimy być przygotowani na to, że te ceny jakie mamy obecnie, mogą pozostać z nami do końca tygodnia. Tendencja malejąca czy nawet i wzrostowa, będzie niewielka – o ile w ogóle będzie. Diesel i benzyna wciąż muszą zatem czekać na przełom, który znacznie obniży ich wartość na stacjach paliw. Jak na razie na horyzoncie takiego mocnego sygnały wciąż nie widać.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik.com – blasco5

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News