PILNE: Od 13 maja rekordowo wysokie ceny paliw za diesel i benzyna. Przełomowy dzień na stacjach paliw

PILNE: Od 13 maja rekordowo wysokie ceny paliw za diesel i benzyna. Przełomowy dzień na stacjach paliw

diesel hurt cena paliwo

Podaj dalej

Znów wzrosły ceny za diesel i benzynę na stacjach paliw. I niestety po raz kolejny nie są to małe podwyżki, patrząc z dnia na dzień. W dodatku lada moment dojdzie do przełomowego scenariusza, z którym nie mieliśmy do czynienia od wielu miesięcy, a w zasadzie lat. Dojdzie bowiem do przetasowania w cenach i to olej napędowy będzie tańszy od 95-tki.

Diesel tańszy od benzyny

diesel ceny paliwa
fot. freepik

To wręcz niewiarygodne patrząc chociażby na poprzedni miesiąc. Kiedy ktoś powiedziałby nam wówczas, że benzyna w maju będzie droższa od diesla, każdy puknąłby się tylko w czoło z niedowierzaniem. A jednak! Oba paliwa w średniej cenie hurtowej dzieli obecnie tylko… 3 grosze! Lada dzień, lada moment to benzyna stanie się najdroższym paliwem w Polsce.

W dodatku cena za 95-tkę będzie historycznie wysoka i pobije rekord, który został osiągnięty zaledwie kilka dni temu. Oba paliwa spotykają się obecnie na poziomie bliskim kwocie 6,60 zł/l. To oznacza, że ich cena na stacjach paliw powinna nie być niższa niż 7,10 zł/l, doliczając do tego tylko marżę. Tym samym stało się – diesel i benzyna kosztują już razem ponad 7 złotych.

To niestety nie koniec złych informacji, bowiem spodziewane są kolejne podwyżki ceny paliw. W tym wszystkim po raz kolejny nie pomaga rosnąca cena za ropy, która lada moment osiągnie wartość ponad 110 dolarów za baryłkę. A sam dolar też ociera się o historyczne wyniki ostatnich lat. Obecnie kosztuje na poziomie około 4,50 zł, co oznacza, że tak drogi nie był od wielu, wielu lat.

paliwo diesel benzyna
fot. freepik

Drogi koniec maja

Kierowcy muszą być przygotowani na to, że kolejne tygodnie będą tylko droższe. Może ich na pewno dziwić fakt, że benzyna w tak krótkim czasie jak miesiąc zdrożała praktycznie o złotówkę! To bardzo duży wzrost i dla wielu osób niespodziewany. Zwłaszcza, że już był moment, kiedy wydawało się, że paliwo to będzie kosztowało poniżej 6 złotych, a okazuje się, że trzeba wydać lada dzień ponad 7 złotych.

Diesel choć się chwile, to niemal cały czas pozostaje na podobnym poziomie. Cały czas kosztuje plus minus 7,20 zł/l, mając niewielkie odchylenia w górę i w dół. Teraz jednak w przypadku tego paliwa dalej można spodziewać się wzrostu cen. Lada moment za oba paliwa przyjdzie Polakom płacić powyżej 7,50 zł/l. Nie ma zatem co zwlekać z tankowaniem i kto jeździ rzadko, lepiej niech uzupełni zbiornik paliwa.

ceny paliw diesel benzyna lpg
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News