PILNE: Od 10 października diesel i benzyna będą znacznie droższe. Zastraszające tempo wzrostu ceny paliw

PILNE: Od 10 października diesel i benzyna będą znacznie droższe. Zastraszające tempo wzrostu ceny paliw

paliwo ropa naftowa cena kursy walut dolar euro złoty

Podaj dalej

Podwyżki za diesel i benzynę nie zwalniają tempa. Kolejny dzień przyniósł kolejny wzrost cen, a najbardziej niepokoić może sytuacja patrząc na olej napędowy. Tam już naprawdę niewiele brakuje do tego, aby cena osiągnęła 8 złotych, choć niedawno była poniżej 7 złotych. To niestety może pociągnąć za sobą kolejne wzrosty cen wielu produktów na sklepowych półkach.

Diesel i benzyna coraz droższe

benzyna diesel paliwo ceny
fot. freepik.com – lucigerma

Patrząc na diesel zanotował on kolejną wyraźną podwyżkę. W piątek rano jego średnia cena hurtowa podskoczyła o 10 groszy i łącznie trzeba już za to paliwo zapłacić 7,38 zł/l. To w efekcie z podatkiem i bez marży daje cenę 7,97 zł/l na stacjach paliw. Brakuje zatem dwóch groszy do tego, aby przywitała nas ósemka z przodu.

Nie ma wątpliwości, że w za tydzień o tej porze, gdy będziemy tankować na pylonach będzie już ona widoczna. Tylko w ostatnich trzech dniach diesel zdrożał o blisko 70 groszy! To na pewno rekordowe tempo wzrostu, jakie w Polsce jeszcze kierowcy nie doświadczyli. A niesety kolejne dni będą tylko gorsze.

Dolar znów osiągnął cenę 4,99 zł, a więc polska złotówka stoi wręcz beznadziejnie na rynkach walutowych. W trzy dni dolar poszedł w górę o blisko 20 groszy, co znacząco podniesie ceny paliw na stacjach. Jeżeli dla kogoś to zbyt mało złych informacji to warto dodać, że ropa kosztuje już około 95 dolarów. Podsumowując – nadchodzi armagedon cenowe na stacjach.

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Paliwo dobije portfele Polaków

Benzyna podobnie jak diesel zdrożała w jeden dzień o 10 groszy. Cena tego paliwa w średniej cenie hurtowej to 6,19 zł/l, a więc kierowcy zapłacą na stacjach paliw 6,68 z podatkiem i bez marży. Widać, że cena zbliża się również do poziomu 7 złotych. Na szczęście tempo wzrostu nie jest tak gwałtowne jak w przypadku oleju napędowego. Przynajmniej na razie, ale co będzie za kilka dni, tygodni?

Jesień niestety nie rozpieszcza pod względem cen paliw i tego co w ogóle się dzieje na rynku. Październik mocno zweryfikuje możliwości tankowania wielu kierowców w Polsce, a i tym samym znacząco ograniczy ruch na drogach. Wiele rodzin będzie musiało zastanowić się, czy nie zmienić środka transportu, jeżeli chodzi np. o dojazd do pracy. Po raz kolejny pod domami zakotwicza samochody na dłuższy czas, w oczekiwaniu aż poprawi się sytuacja na stacjach paliw, jak i w kraju.

benzyna diesel ceny paliw ropa naftowa dolar
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News