PILNE: Od 1 stycznia zapłacimy więcej za ubezpieczenie OC samochodu. To już pewne! O ile dokładnie?

PILNE: Od 1 stycznia zapłacimy więcej za ubezpieczenie OC samochodu. To już pewne! O ile dokładnie?

ubezpieczenie oc

Podaj dalej

Od nowego roku kierowców czekają zmiany, jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC samochodu. Niestety wiążą się one z tym, że zapłacimy więcej za to, że mamy pojazd. Wiąże się to również z tym, że koszty w 2022 roku będą większe niż w tym, nawet za to, że nie mamy polisy! Wynika to z faktu, że podnoszona zostaje najniższa krajowa pensja.

Ubezpieczanie OC podrożeje

Kierowcy w Polsce zapłacą za nowe ubezpieczenie

W przyszłym roku nie będzie taryfy ulgowej dla kierowców i ciężko będzie liczyć na tańszą polisę, niż ta obecnie obowiązujące. Wynika to z bardzo wielu czynników m.in. prawnych, makroekonomicznych, a także… pogodowych. Do tego wszystkiego również fakt, że niektórzy sami przyczynią się do zwiększenia stawki, w związku z tym, iż ubezpieczenie OC samochodu będzie powiązane z punktami karnymi.

Do tego wszystkiego dochodzącą rosnące koszty usług, inflacja i sam fakt, że ubezpieczyciele wydają znacznie więcej. Do września tego roku wszelkiego rodzaju zdarzeń na szkodę aut, było więcej o około 250 procent, niż przed rokiem. Przyczyniała się do tego wspomniana już pogoda:  gradobicia, wichury i podtopienia. Ale sami kierowcy także.

Same podwyżki nie będą znaczące, a rozchodzi się zapewne o kilka, kilkadziesiąt złotych. Ubezpieczalnie wciąż będą walczyły o klienta i starały się oferować jak najkorzystniejszą cenę polisy. Wynika to z faktu, że firmy mocno ze sobą konkurują i starają się zapewnić jak najlepszą cenę, aby pozyskać klienta.

polisa oc ubezpieczenie

Nie masz polisy? Zapłacisz jeszcze więcej!

Nie warto zapomnieć o tym, kiedy kończy się nasze ubezpieczenie OC samochodu. W 2022 roku wzrasta pensja minimalna, a jak wiadomo kwota ta jest wyznacznikiem kary jaką można potencjalnie zapłacić. Najniższa suma jaką może zaproponować pracodawca będzie wynosiła 3010 złotych.

Maksymalna opłata za brak OC powyżej 14 dni wynosi 3-krotność płacy minimalnej w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów. Z kolei jej 2-krotność w odniesieniu do samochodów osobowych i jedną trzecią dla pozostałych rodzajów pojazdów (np. motocykli). Mowa zatem o kwocie 6020 zł, już po dwóch tygodniach!

ubezpiecznie oc polisa

Nie warto zatem zapomnieć. No i lepiej oszczędzać na samo ubezpieczenie OC, a także jeździć przepisowo. Bo każdy mandat przyczyni się do tego, że przez kolejne dwa lata zapłacimy więcej za polisę. A warto pamiętać także o tym, że po drodze trzeba będzie zapłacić także mandat. A więc ten w rzeczywistości wynisie jeszcze więcej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News