PILNE: Od 1 stycznia tramwaje i autobusy elektryczne mogą przestać jeździć! Co z komunikacją miejską w Polsce?

PILNE: Od 1 stycznia tramwaje i autobusy elektryczne mogą przestać jeździć! Co z komunikacją miejską w Polsce?

komunikacja miejska autobus

Podaj dalej

Wydaje się wręcz niemożliwe, aby autobusy czy tramwaje nie wyjechały w miasto wożąc pasażerów. A jednak taki scenariusz jest jak najbardziej realny, jeżeli chodzi o przyszły rok. Oczywiścei ratunkiem takiej sytuacji mogą być osoby korzystające z takich środków transportu. Tyle tylko, że koszt jednego biletu może ich wówczas mocno zaskoczyć.

Autobusy i tramwaje mogą nie wyjechać

autobus-bilety-diesel-ceny
fot. freepik

Rosnące koszty energii już dziś dają wiele do myślenia firmą, które zajmują się transportem publicznym. Niektóre firmy już alarmują o tym, że nowe prognozy wykazują im, iż będą płacić dziesięć razy większe rachunki za prąd. W takiej sytuacji np. tramwaje czy autobusy elektryczne po prostu nie mają racji bytu.

Mało tego – paradokslanie trwa nie tylko moda na transport elektryczny, ale i przepisy wymuszą to m.in. na miastach. Sęk w tym, że choć mówi się jedno, to mało kto mówi, jak bardzo jest to w obecnych czasach nieopłacalne. Rachunki po prostu dobiją tę branżę i to w wielu przypadkach już od nowego roku mogą wystąpić problemy.

Oczywiście, ratunkiem mogą wyższe stawki za bilety, ale byłyby one tak wysokie za jeden przejazd, że szkoda nawet się w to wgłębiać. Ratunkiem mogłoby być dofinansowanie miast (które i tak istnieje), ale tu też jest problem. Miasta same mają swoje kłopoty od kiedy rząd zmienił im finansowanie. Choćby chciały, to nie mają z czego dołożyć.

Czeka nas ogromny paraliż?

Zakładając najgorsze, co wbrew pozorom jest bardzo realne, wiele autobusów może po prostu po nowym roku nie wyjechać. Drugi scenariusz zakłada mocną modyfikację rozkładów jazdy. To jednak może mocno uderzyć w pasażerów dojeżdżających do pracy, szkół czy w inne miejsca. Problem jest ogromny, a w zasadzie będzie. Na razie on po prostu kiełkuje, lecz niebawem mocno uderzy.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News