PILNE: Od 1 stycznia stracisz za to prawo jazdy! Oto nowa lista okoliczności na które trzeba uważać

PILNE: Od 1 stycznia stracisz za to prawo jazdy! Oto nowa lista okoliczności na które trzeba uważać

Prawo jazdy uprawnienia

Podaj dalej

Od początku nowego roku kierowcy będą mogli stracić zdecydowanie łatwiej i szybciej prawo jazdy. Dla wielu osób może się to wiązać z ogromnymi problemami w życiu prywatnym, a dokładniej mówiąc z utratą pracy. Skończyć się maja wykroczenia, które od zawsze spotykane są przez funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego.

Kierowcy szybko stracą prawo jazdy

Polskie Prawo Jazdy

W życie weszły nowe przepisy dotyczące kierowców zawodowych. Od 1 stycznia będą mogli stracić oni w bardzo łatwy sposób swoje uprawnienia. A skoro mowa o kierowcach zawodowych, to jasne staje się to, że wiąże się to praktycznie z utratą pracy. Łatwy sposób utraty prawo jazdy jest stwierdzeniem nieco może i na wyrost, ale patrząc realnie mowa o częstym przewinieniu.

Ingerowanie w tachograf, jazda na nie swojej karcie, to najczęstsze przypadku z jakimi mierzy się Inspekcja Transportu Drogowego. Wcześniej wiązało się to jedynie z konsekwencjami finansowymi, a te dla większości osób nie grały większej roli. Od teraz jednak tego typu kwestie będą zdecydowanie bardziej problematyczne.

ITD będzie bowiem zobowiązane do tego, aby odebrać danemu kierowcy także uprawnienia na trzy miesiące. A jeżeli zostanie w tym okresie przyłapany na podobnym wykroczeniu, wówczas zostanie termin przedłużony o kolejne sześć miesięcy. Do tego dojdzie również odpowiedzialność finansowa w postaci 1 500 złotych. Założyć można jednak, że takie sytuacje będą niezwykle sporadyczne.

bezterminowe prawo jazdy

Za co utrata uprawnień?

Od teraz każdy kierowca, chcąc nie stracić prawo jazdy musi pamiętać o wykroczeniach, za które może je stracić. A jest to jazda:

– bez karty
– z cudzą kartą
– bez wykresówki
– z kilkoma wykresówkami na jedną dobę
– wykresówką na cudze dane
– jazda z odłączonym tachografem
– manipulowanie zapisów tachografu przy użyciu urządzenia lub przedmiotu (np. wyłącznik lub magnes)

Realnie dana osoba, która dopuści się powyższych sytuacji, będzie mógł jedynie w 24 godziny dojechać do bazy bądź miejsca rozładunku. ITD nie będzie karało jednak w tego typu sposób za sytuacje wstecz, a jedynie za dzień/kurs bieżący w którym kierowca został przyłapany.

prawo jazdy mobywatel

Niewątpliwie to duży bat na kierowców zawodowych, bowiem dość często zdarzają się kierowcy ingerujący w nielegalny sposób. Warto pamiętać, że prawo jazdy straci nie tylko obywatel naszego kraju, ale także innych. Wielu z nich może zatem dość mocno się zdziwić, w trakcie kontroli ITD.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News