PILNE: Od 1 stycznia nowa opłata Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak bardzo uderzy ona w kierowców?

Od nowego roku będzie obowiązywała nowa opłata z jaką naprzecie wyszło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Chodzi o opłatę kogeneracyjną, która ma wynosić 4,06 zł za MWh, a obecnie wynosi… zero złotych. Projekt rozporządzenia w sprawie wysokości tej stawki został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

nowa opłata kierowcy paliwo
Podaj dalej

Nowa opłata już czeka na wszystkich

Wbrew pozorom nowa opłata nie będzie zbytnim obciążeniem dla budżetu kierowców. Po podwyżce opłaty średnie obciążenie na gospodarstwo domowe wyniesie nieco ponad 10 złotych za rok. Aby zmiana weszła w życie nie zostało zbyt wiele czasu. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ma czas na podjęcie decyzji do końca miesiąca, a więc nieco ponad tydzień czasu.

Nowa opłata kogeneracyjna wlicza się do kosztów dystrybucji energii, podobnie jak na przykład opłata mocowa czy stawka opłaty abonamentowej. Zapłacimy za nią zatem wszyscy, choć znacznie więcej niż ostatnio. Dla przykladu w ubiegłym roku wynosiła ona nieco ponad złotówkę.

Warto również wiedzieć, co to jest dokładnie kogeneracja. To proekologiczny proces, który pozwala w elektrociepłowniach jednocześnie wytwarzać energię elektryczną oraz ciepło, zachowując większe oszczędności. Rząd zdecydował się już jakiś czas temu na wprowadzenie odpowiedniego podatku, który doliczany jest do rachunków za prąd.

Paliwo na tym nie zdrożeje

Nowa opłata nie wpłynie w żadnym stopniu na to, z czym będziemy mieli do czynienia na stacjach paliw. Opłata kogeneracyjna nie zmieni zatem ceny za diesel i benzynę na stacjach paliw. Kierowcy mogą chociaż pod tym względem spać spokojniej. Choć niewątpliwie czeka na nich kolejny wydatek, którego w tym roku nie mieli.

To kolejny dowód na to, że większe zarobki wcale nie oznaczają posiadania większej gotówki. Nowe podatki chociażby za cukier w napojach, czy ten dotyczący alkoholu i papierosów. Choć zarabiamy w teorii więcej, to również z roku na rok więcej musi oddawać do budżetu.

 

Przeczytaj również