PILNE: Od 1 stycznia mandat 5 tysięcy złotych za złe parkowanie. Na to muszą uważać kierowcy?

PILNE: Od 1 stycznia mandat 5 tysięcy złotych za złe parkowanie. Na to muszą uważać kierowcy?

mandat os strażników granicznych

Podaj dalej

Lada dzień domowy budżet może zostać mocno nadwyrężony przez wysoki mandat. Tym razem nie chodzi o świadome błędy związane z przekroczeniem prędkości, niedozwolonym wyprzedzeniem, etc. Chodzi o mniej oczywistą rzecz i dość nową, choć na pierwszy rzut wydającą się w pełni logiczną. Mowa o parkowaniu, które nie jest w pełni prawidłowe.

Zła parkowanie i wysoki mandat

Obecnie za złe parkowanie maksymalny mandat jaki możemy otrzymać to 500 złotych. Choć z reguły służby przyznają znacznie mniejszy, a mogą nawet ukarać nas kwotą 20 złotych. Po nowym roku jednak za to samo parkowanie będzie można otrzymać dziesięciokrotnie większą grzywnę, bowiem nawet 5 tysięcy złotych.

Taki mandat będzie można otrzymać za pozostawienie auta na zielonej kopercie. I co istotne, otrzymać go będą mogli także posiadacze samochodów elektrycznych, a nie tylko spalinowych. Zielone miejsca parkingowe oznaczają postój dla aut, które właśnie są w trakcie ładowania swoich akumulatorów. Po zakończeniu ładowania baterii należy zwolnić miejsce, a nie zrobić sobie z niego parking.

Jeżeli inny kierowca, widząc tego typu sytuację zgłosi to na policję, czekają taką osobę duże konsekwencje finansowe. Takich punktów w Polsce wciąż jest niewiele dlatego całkowicie nie wchodzi w grę zajmowanie ich miejsca i robienie sobie parkingu. Policja niewątpliwie będzie wyczulona na takie zachowania i będzie wystawać odpowiednio wysoki mandat.

Przepis mimo wszystko wydaje się dość trudny

Mimo wszystko bardzo ciężko będzie każdemu udowodnić, kiedy pojazd naprawdę został naładowany. Nie da się tego sprawdzić, a sprawa jest niezwykle dyskusyjna i trudna do udowodnienia. Podpięcie do ładowarki oznacza, że ciężko udowodnić komuś winę.

Tutaj nie chodzi jednak o karanie, a po prostu o ludzkie zachowanie. Każdy wie ile ładuje się samochód elektryczny i nikt nie chce, aby spotkało go to samo. Zatem każdy powinien racjonalnie podchodzić do tego i gdy wie, że bateria jest pełna, jak najszybciej należy odjechać. W ten sposób ustąpi się miejsca innym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News