PILNE: Od 1 stycznia 2023 roku LPG dalej będzie tanie. Rząd nie zrezygnuje z embargo na rosyjskie paliwo?!

PILNE: Od 1 stycznia 2023 roku LPG dalej będzie tanie. Rząd nie zrezygnuje z embargo na rosyjskie paliwo?!

lpg premier rzad

Podaj dalej

Już kilka miesięcy temu można było usłyszeć, że LPG z Rosji będzie dostępne w Polsce wyłącznie do końca tego roku. Embargo miało zostać nałożone w trybie natychmiastowym, ale ostatecznie rząd się na to nie zgodził. Padła deklaracja, że stanie się tak dopiero od początku nowego roku. Wygląda jednak na to, że będzie to niemożliwe, co mniej lub bardziej ucieszy kierowców.

LPG z Rosji dalej w Polsce

gaz autogaz lpg embargo rosja
fot. freepik.com – EugenePetrunin

Niektóre firmy w Polsce już dawno zrezygnowały z kupowanie LPG od Rosji czy z Białorusi. Sprowadzenie autogazu do Polski z innych zakątków świata okazuje się wcale nie taki proste. Nie jest to tanie, do tego dochodzą kwestie techniczne, a także magazynowanie samego produktu. Piękny sen o łatwym odcięciu się od Rosji nie jest prosty.

Tym bardziej że nie wykonano w tym celu wystarczających kroków, co też może być w pełni zrozumiałe. Łatwiej jest coś obiecać, niż rzucić wszystko na jedną szalę i w kilka miesięcy przygotować kraj na dostawy LPG z innych krajów – to wręcz nierealne. Dlatego polski rząd stoi przed bardzo trudną decyzją.

Musi albo całkowicie odciąć się od Rosji, a wtedy zabraknie paliwa w Polsce – nawet 700 tysięcy ton, jak oceniają eksperci. To doprowadzi do ogromnego kryzysu w kraju. Drugie rozwiązanie to pochylić głowę, przyznać się, że to jednak niemożliwe w tak krótkim czasie i wciąż korzystać z dostaw LPG z Rosji. Jedno jest pewne – żadne z rozwiązań koniec końców nie jest dobre. Cichy plus jest taki, że cena za autogaz gwałtownie nie wzrośnie i nie zabraknie go na stacjach.

lpg autogaz paliwo
fot. freepik

Rząd zwleka z decyzją

Choć zaraz będzie październik, to wciąż rząd nie przygotował odpowiedniej ustawy, która miałaby cokolwiek powiedzieć. Wniosek nasuwa się zatem niejako sam – wiadomo, że jaki on nie będzie wzbudzi ogromne kontrowersje. I to nawet nie w kraju, a w całej Unii Europejskiej. Polska to przecież kraj, który mocno nawoływał do tego, aby co związane z Rosją, natychmiast odcinać.

Pozostaje zatem czekać, ale wiele wskazuje na to, że po 1 stycznia 2023 roku niewiele się zmieni pod względem LPG. Wnioski z tego każdy wyciągnie sobie sam. Jedno jest pewne – z wielu powodów nie jest łatwo sprowadzić autogaz do kraju. A brak tego paliwa mógłby w środku zimy wywołać kolejny kryzys, który pogłębiłby i tak złą sytuacją w kraju.

lpg stacja paliw
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News