PILNE: Od 1 października podwyżki ceny paliw na stacjach. Diesel i benzyna pójdą wyraźnie w górę

PILNE: Od 1 października podwyżki ceny paliw na stacjach. Diesel i benzyna pójdą wyraźnie w górę

jazda na rezerwie rezerwa paliwo brak paliwa diesel benzyna

Podaj dalej

Niestety, ale to już pewne, że od października ceny paliw będą wyższe. Wpływ na to będzie miało mniejsze wydobycie ropy, o którym zadecydowało OPEC+ wraz z innymi krajami. Wszystko po to, aby już teraz zacząć podnosić cenę ropy, która w ostatnim czasie spadła. Nie może zatem być nieco tańszy diesel, ani benzyna w odczuciu m.in. krajów arabskich, Rosji i innych członków.

Ceny paliw zaczną iść w górę

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

OPEC+ postanowiło zmniejszyć wydobycie o 100 tysięcy baryłek dziennie. Warto zwrócić uwagę na to, że stanowi to zaledwie 0,1 procenta światowego popytu na październik. Nie jest to zatem znacząca zmiana, ale na pewno przyczyni się do wzrostu ceny paliw. Tym bardziej że już teraz podaż nie nadążą za popytem, ale jak widać nikt nie chce tego zmienić.

Jako powód takiej decyzji podano, że są obawy o kryzys gospodarczy, który przyczyni się do zmniejszenia popytu na świecie. – OPEC+ obawia się przedłużającej się zmienności cen spowodowanej słabymi nastrojami makroekonomicznymi, niską płynnością i ponownymi lockdownami w Chinach, a także niepewnością co do potencjalnej umowy między USA a Iranem i próbami stworzenia limitu cen dla rosyjskiej ropy – powiedział analityk Matthew Holland z Energy Aspects.

Jako, że sytuacja na rynkach i świecie jest niepewna OPEC+ podjęła decyzję także w innej kwesti. Uzgodniono, że członkowie mogą spotkać się w dowolnym momencie, aby podjąć decyzję odnośnie wydobycia. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowane jest na 5 października. Mało prawdopodobne jednak, aby pojawiła się taka potrzeba.

ceny paliw bak paliwa
fot. freepik

Diesel i benzyna podrożeją

Na dzień dzisiejszy ropa Brent wyceniana jest na 95 dolarów za baryłkę. Cel jest taki, aby jej wartość oscylowała w granicach 100 dolarów. Zapewne w najbliższych dniach cena będzie rosła, podobnie jak ceny paliw na stacjach. Podwyżki za diesel i benzynę są nieuniknione, ale nie ma co się obawiać, że będą drastycznie wysokie. To może być kwestia ”zaledwie” kilkudziesięciu groszy – około.

Warto jednak mieć na uwadze, że do tego czasu może np. spaść wartość dolara i cena zrówna się z obecną. To jednak scenariusze już czysto hipotetyczne, bowiem co będzie naprawdę za kilka tygodni nikt nie wie. Zwłaszcza, że nad głowami wszystkich wisi kryzys energetyczny, który dodatkowo może popchać cenę ropy w górę. A to niestety byłoby już bardzo niedobrze dla samych kierowców.

diesel benzyna ceny paliw paliwo
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News