PILNE: Od 1 października diesel i benzyna będzie tańsza niż we wrześniu. Tak tanie tankowanie będzie przyjemnością

PILNE: Od 1 października diesel i benzyna będzie tańsza niż we wrześniu. Tak tanie tankowanie będzie przyjemnością

Od 12 września nowe ceny za diesel, benzynę, LPG

Podaj dalej

Diesel i benzyna miały drożeć, a okazuje się, że w październiku mogą być jeszcze tańsze niż we wrześniu. Scenariusz na to rysuje się każego dnia, a zwłaszcza za sprawą ceny ropy, która jest rekordowo tania. Obecnie wyceniana jest ona na 86 dolarów za baryłkę! Tak tania nie była niemalże od połowy stycznia, czyli na miesiąc przed wydarzeniami na Ukrainie.

Najtańszy diesel i benzyna w tym roku?

diesel paliwo tankowanie
fot. freepik

Teoretycznie, gdy mamy do czynienia z taką ceną ropy mogłoby się wydawać, że cena za diesel i benzynę powinna być niska. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, dlaczego tak nie jest. W dużej mierze to kwestia wartości dolara, który jest niemal złotówkę droższy niż w połowie stycznia. Tym samym ropa choć jest tania, kupujemy ją za większe pieniądze.

Druga rzecz to kwestie popytowe i podażowe. W Europie i Stanach Zjednoczonych wciąż mamy niedobory ropy, co przekładać się musi na wyższe ceny, gdyby te były niższe produktu mogłoby zabraknąć. Zostałby szybko wykupiony, a tak każdy obywatel przy panującej inflacji musi racjonalizować koszty. Tym samym przyczynia się to do oszczędzania.

Warto pamiętać także, że w Polsce obowiązuje tarcza antyinflacyjna, która obniża ceny. Tak to nawet przy takiej cenie ropy musielibyśmy płacić dużo więcej. Praktycznie diesel i benzyna kosztowałyby około złotówki więcej, niż teraz. To pokazuje, że choć ropa jest tania, to jednak wciąż musi być regulowana cenami. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowy, gdy popyt na nią jest większy.

paliwo cysterna diesel benzyna
fot. freepik

Czekamy na tańszego dolara

Teraz najważniejsze, aby dolar zaczął tanieć, choć oczywiście na cuda nie ma co tutaj liczyć w krótkim odstępie czasu. Tym bardziej, że na dzień dzisiejszy niektórzy wskazują, że z ceny 4,90 zł, bliżej mu do 5 złotych, iż np. do 4,50. Na pewno dużo szczęścia w tym wszystkim daje właśnie taniejąca ropa. Gdyby nie to, wówczas cena za diesel i benzynę mogłaby mocno przerazić kierowców na stacjach.

Pomimo tego, że OPEC+ dość skrupulatnie reguluje ceny i wydobycie, to jednak nie przewidziało do końca spadku wartości baryłki. W ostatnim czasie dużo mówiło się, że kartel będzie chciał utrzymać poziom 100 dolarów na baryłce, ale jak widać ten plan się nie udał. To może oznaczać, że na kolejnym spotkaniu, które będzie na początku października, ponownie może być rozważane zmniejszenie wydobycia.

ceny-paliw-diesel-benzyna
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News