PILNE: Od 1 lutego pojedziemy jednak na zakupy w niedziele! Rząd swoje, a przedsiębiorcy znów górą

PILNE: Od 1 lutego pojedziemy jednak na zakupy w niedziele! Rząd swoje, a przedsiębiorcy znów górą

mandat zakupy policja

Podaj dalej

Zakupy w niedziele po 1 lutym 2022 roku staną się tylko wspomnieniem? Okazuje się, że nie! Jak wiadomo od pewnego czasu rząd zaostrzył przepisy związane z niedzielami niehandlowymi. W ostatnim czasie coraz więcej dużych sklepów, a praktycznie wszystkie, obeszły zakaz jaki powstał wcześniej. Termin kończy się wraz z końcem stycznia przyszłego roku, ale okazuje się, że nie dla wszystkich.

Zrobimy zakupu po wejściu w życie nowelizacji ustawy

zakupy kierowca diesel

Jak się okazuje nowa ustawa nie uderzy w popularną sieć sklepów Żabka. Był to tak naprawdę pierwszy sklep, który obszedł przepisy, a zanim nieśmiało kroczyli następni. Po 1 lutym wiadomo już, że sklepy z zielonym logo dalej będzie funkcjonował. Jak się okazuje zmiana przepisów w żaden sposób nie trafia w te sklepy.

– Biorąc pod uwagę nową ustawę, która zacznie obowiązywać 1 lutego, sklepy Żabka będą mogły być cały czas dostępne i otwarte dla klientów, ponieważ ustawodawca, co bardzo nas cieszy, zadbał o interes małych sklepów – powiedział dyrektor zarządzający spółką Żabka Polska Adam Manikowski w wywiadzie dla „Business Insider”.

W nowej ustawi, którą podpisał prezydent Andrzej Duda jest jeden istotny zapis, który na to pozwala. Chodzi o fakt, że za ladą będzie mógł stanąć przedsiębiorca albo franczyzobiorca. Żabka ma zmienić strategię i korzystać z wyjątku, w którym siódmego dnia tygodnia za ladą stać może tylko przedsiębiorca lub członek jego rodziny. Pozwoli to na otwarcie osiedlowych sklepów w każdą niedzielę.

niedziela zakupy rzad

Inni pójdą w podobnym kierunku

Teraz pozostaje pytanie, co zrobią inni. Jak wiadomo powołanie się na placówkę pocztową stało się praktycznie niemożliwe. Punkty działające w ramach placówki pocztowej muszą przynosić co najmniej 40 procent miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.  Jest to praktycznie nie do obejścia, dlatego prawnicy szukają nowych rozwiązań, aby klienci mogli zrobić zakupy.

Trzeba pamiętać jednak, że zakaz handlu w niedziele i tak nie obejmuje wszystkich działalności. Cukiernie, lodziarnie, stacje paliw, salony prasowe, kwiaciarnie czy punkty pocztowe dalej mogą być otwarte. Pozostaje zatem czekać co przez najbliższe miesiące wymyślą właściciele większych sklepów.

niedziela zakupy rzad

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News